Medycyna ratunkowa


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Medycyna ratunkowa


Oparzenia

Oparzenie to uszkodzenie skóry oraz leżących pod nią tkanek. Ze względu na czynnik parzący, możemy podzielić je na oparzenia termiczne i chemiczne. Rozmiar uszkodzeń w wypadku oparzeń termicznych zależy od temperatury działającego czynnika, jego rodzaju (bezpośredni ogień, gorąca woda) oraz czasu działania. Nasze działanie powinno obejmować:

  • Odcięcie od czynnika parzącego np. zrzucenie palącego się ubrania, a gdy jest to niemożliwe, zgaszenie go. Jeśli rozebranie takiej osoby jest niemożliwe, spróbujmy zanurzyć ją lub polać wodą.
  • Ochładzanie powinno trwać przez minimum 20-30 minut.
  • Założenie jałowego lub jeśli taki jest niedostępny, jak najczystszego opatrunku.
  • Wezwanie natychmiast pomocy medycznej.

W przypadku oparzenia chemicznego, musimy niezwłocznie rozebrać taką osobę z całej garderoby (łącznie z bielizną), gdyż środek chemiczny bardzo szybko penetruje całe ubranie, powodując, że staje się ono źródłem oparzeń. Następnie należy jak najszybciej zmyć środek chemiczny z ciała. Źródłem niebezpieczeństwa w przypadku oparzenia chemicznego jest bowiem działanie toksyczne środków chemicznych.

Jeśli natomiast źródłem oparzenia jest prąd elektryczny, bardzo ważne aby natychmiast uwolnić poszkodowanego spod jego działania. Należy przy tym pamiętać, że dla osoby ratującej osoba rażona prądem jest równie niebezpieczna jak samo źródło prądu. W celu uwolnienia porażonego od źródła prądu należy:

  • Wyłączyć napięcie właściwego obwodu elektrycznego.
  • Przeciąć lub zerwać przewody od strony zasilania odpowiednimi narzędziami.
  • Odciągnąć porażonego od urządzenia pod napięciem odpowiednimi narzędziami lub dostępnymi przedmiotami z suchego drewna albo z tworzywa sztucznego.
  • Zabezpieczyć porażonego przed upadkiem, gdy wyłączenie napięcia może spowodować taki upadek.

W takim wypadku oparzenia skóry zaopatrujemy w taki sam sposób, jak przy innych oparzeniach termicznych. Jeśli dojdzie do omdlenia (utraty przytomności), a oddychanie i tętno są zachowane, należy unieść na kilkanaście sekund kończyny dolne i górne poszkodowanego. Niezwłocznie należy wezwać pomoc medyczną.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu