Medycyna ratunkowa


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Medycyna ratunkowa


Odmrożenia

Jest to uszkodzenie skóry w wyniku działania na nią niskiej temperatury. Miejscami szczególnie narażonymi na ich powstanie są: uszy, nos, policzki oraz palce rąk i stóp.

W czasie pomocy osobie poszkodowanej należy ją przemieścić do ciepłego (ale nie gorącego) pomieszczenia. Należy zdjąć z niej mokre i zimne ubranie, a z palców ściągnąć biżuterię. Jeśli odmrożeniu uległy palce, umieszcza się je w letniej wodzie, najlepiej jeśli jej temperatura ma 30 stopni. Na uszy, nos i policzki zakłada się jałową gazę. Ze względu na ogólne wychłodzenie organizmu należy podać ciepłe napoje, ale nie gorące. Gdy ocieplimy wychłodzone części ciała, jeśli to możliwe ułożyć je wyżej i okryć. Nie wolno przekłuwać pęcherzy, masować i nacierać czymkolwiek odmrożonych okolic skóry, a tym bardziej gwałtownie rozgrzewać odmrożonych części ciała, gdyż skóra w okolicy odmrożenia jest bardzo delikatna. Nie wolno także podawać poszkodowanemu alkoholu.

Nie odwracaj się udając, że nie widzisz tej osoby, która leży nieprzytomna na chodniku. Bardzo często życie tego człowieka zależy od działań, które podejmiesz. Pamiętaj, że w takiej sytuacji możesz znaleźć się również Ty i wówczas na pewno nie chciałbyś, żeby ktoś przeszedł obojętnie obok ciebie. Nie bój się pomagać.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu