Medycyna ratunkowa

fot. sxc.hu


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch, Medycyna ratunkowa

Latające, pełzające, biegające, a przede wszystkim kąsające niespodzianki czekają na nas na każdym roku. Zwłaszcza w lecie ich działalność staje się szczególnie dokuczliwa, a czasem nawet niebezpieczna. Co zrobić, jeżeli zostaniemy już pokąsani czy użądleni?

Użądlenia

Użądlenie wiąże się z wstrzyknięciem do naszego organizmu jadu i to właśnie on jest przyczyną bólu. Reakcja naszego organizmu na truciznę może być różna i zależy od stanu zdrowia, podatności na uczulenia i dawce, jaka została nam zaaplikowana. Typowa reakcja wiąże się z bólem i obrzękiem miejsca użądlenia i nie niesie za sobą większych konsekwencji. Jeżeli natomiast nasz organizm nie toleruje jadu owadów, może dojść do reakcji alergicznej. Jej najczęstsze objawy to pokrzywka, silne swędzenie, ucisk w klatce piersiowej, obrzęk języka, trudności z oddychaniem, zawroty głowy, spadek ciśnienia, a nawet utrata przytomności lub zatrzymanie akcji serca.

Osy i szerszenie mogą żądlić wielokrotnie, ponieważ po wstrzyknięciu dawki jadu, wyciągają żądło i po chwili są gotowe do kolejnego ataku. Ból możemy złagodzić, stosując okłady z octu lub cebuli, a opuchliznę zniwelujemy przykładając lód.

Inaczej ma się sprawa w przypadku pszczół, które żądlą tylko raz, po czym giną. Pozostawiają one w naszym ciele żądło, a wraz z nim gruczoł jadowy i zakończenie nerwowe, które na skutek skurczów jeszcze przez kilka minut może wstrzykiwać jad. Właśnie dlatego niezmiernie istotne jest szybkie usunięcie żądła z rany. Im dłużej pozostanie, tym większą dawka zostanie nam zaaplikowana. Pamiętajmy aby wyciągać żądło w odpowiedni sposób, podważając je igłą. Nie róbmy tego palcami, ponieważ podczas ściskając je, sami wstrzykniemy sobie zawartość całego gruczołu jadowego. Jednorazowa dawka trucizny może być nawet dziesięć razy większa niż w przypadku osy. Na ranę stosujemy okład z wody zmieszanej z sodą oczyszczoną lub cebulę, a także kompresy z lodu. Polecam również zażycie wapna, które ma działanie odczulające. W przypadku, gdy obrzęk nie ustępuje, możemy zastosować specjalną maść na użądlenie ze sterydem, która przyspieszy leczenie. Jeżeli pojawi się alergiczna reakcja ogólnoustrojowa, objawiająca się wystąpieniem pokrzywki na całym ciele, obrzękiem twarzy czy utrudnionym oddychaniem, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, w celu podania leku przeciwalergicznego.

Niezwykle niebezpieczne jest użądlenie w język lub przełyk. Opuchlizna może uniemożliwić oddychanie i doprowadzić nawet do zgonu. Należy wówczas włożyć do ust kostkę lodu, w celu zmniejszenia obrzęku i skorzystać z pomocy lekarskiej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu