Medycyna ratunkowa

fot. sxc.hu


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch, Medycyna ratunkowa


Pajęczaki

Większość pajęczaków żyjących w Polsce nie stanowi dla nas zagrożenia, ponieważ nie potrafią przebić skóry człowieka. Jest tylko kilka gatunków, które są w stanie wstrzyknąć nam jad. Na szczęście nie jest on groźny i może powodować jedynie ból i swędzenie. W miejscu ukąszenia możemy stosować okład z octu i lodu.

O wiele bardziej niebezpieczne są kleszcze. Te małe pajęczaki mogą przenosić choroby prowadzące do zapalenia mózgu i boreliozy. Jeżeli zauważymy, że jakiś kleszcz postanowił żerować na nas, należy bezzwłocznie go usunąć. Musimy to jednak zrobić we właściwy sposób, chwytając go pęsetą i szybkim ruchem wyciągnąć. Nie wykręcajmy go, ponieważ oderwana głowa może pozostać w naszym ciele. Nie smarujmy rany również tłuszczem, gdyż kleszcz zacznie się dusić wydzielając duże ilości śliny, która może być zakażona. Po jego usunięciu polecam wizytę u lekarza, aby wykluczyć zarażenie przenoszonymi przez niego chorobami.

Nie zawsze można uchronić się przed ukąszeniem czy użądleniem. Na szczęście w naszym klimacie niewiele jest owadów i gadów stanowiących zagrożenie dla życia. Nie oznacza to jednak, iż zawsze unikniemy konieczności konsultacji lekarskiej. Nawet jeśli wydaje się nam, że wszelkie objawy już ustąpiły, warto się upewnić, że takie „spotkanie z naturą” nie pociągnie za sobą poważniejszych konsekwencji.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu