Dlatego warto znać podstawowe zasady właściwego postępowania przy zaopatrywaniu zranień i złamań. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać o konieczności konsultacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub o wezwaniu pomocy wykwalifikowanej ekipy pogotowia ratunkowego.
Za żelazną zasadę, zarówno przy udzielania pierwszej pomocy jak i przy zaopatrywaniu zranień, powinniśmy uznać – dbanie o własne bezpieczeństwo. Zawsze należy się upewnić, że w miejscu gdzie udzielamy pomocy nie ma zagrożeń dla nas samych (np. ofiara wypadku leży na środku jezdni, w pomieszczeniu ulatnia się gaz lub wybuchł pożar), tak by samemu nie stać się poszkodowanym. Drugą najważniejszą zasadą jest jak najszybsze wezwanie specjalistycznej pomocy. Jeśli to możliwe, warto wypytać poszkodowanego jak rana powstała i dobrze ją oglądnąć, gdyż czasem niewinnie wyglądające uszkodzenie skóry może powodować groźne następstwa, a nasza wiedza o uszkodzeniu przekazana później personelowi medycznemu może bardzo pomóc.
Rany
Raną będziemy nazywać każde uszkodzenie ciała, w którym dochodzi do przerwania ciągłości anatomicznej tkanek. Ze względu na przyczynę powstania rany przydatny może być poniższy podział.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu