Medycyna ratunkowa

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Medycyna ratunkowa


Najczęstszymi urazami, które powstają podczas wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości, pobić, są rany otwarte i złamania, dlatego im należy się dokładniejsze omówienie.

Głównym celem pierwszej pomocy przy zaopatrywaniu rany jest ochrona poszkodowanego przed: utratą krwi oraz zakażeniem i zanieczyszczeniem rany. Dlatego w postępowaniu w przypadku otwartej, krwawiącej rany najważniejsze są poniższe czynności.

  • Każde tego typu uszkodzenie należałoby przykryć jałowym opatrunkiem i zabandażować, ale często nie dysponujemy jałowym materiałem, dlatego wówczas należy się posłużyć czystą tkaniną (ubraniem, chustką, ręcznikiem). Jeśli i tego nie mamy pod ręką, to najprostszym sposobem zatamowania krwotoku zewnętrznego jest uciśnięcie miejsca krwawiącego. Nie powinno się nakładać ligniny albo waty.
  • Jeśli w ranie tkwią luźno jakieś większe zanieczyszczenia (np.: liście, gruz) to należy je usunąć. Mniejsze zanieczyszczenia (jak piasek, materiały sproszkowane) powinniśmy zmyć bieżącą wodą albo najlepiej roztworem soli fizjologicznej. Nie należy manipulować ani usuwać wbitych w ranę ciał obcych (szkło, metale), gdyż podczas nieprofesjonalnego usuwania, brzegi ostrego przedmiotu mogą spowodować dodatkowe uszkodzenia otaczających tkanek i nasilić krwawienie.
  • Nie powinniśmy zakładać opatrunku powyżej miejsca krwawienia, gdyż zbyt mocno zaciśnięty bandaż czy opaska, mogą spowodować zaburzenia krążenia w części ciała poniżej rany, doprowadzić do jej niedokrwienia i późniejszych tragicznych następstw. Czyli zamiast pomóc możemy zaszkodzić poszkodowanemu. Jedynie w przypadku amputacji kończyny profesjonalni ratownicy stosują bardzo mocny ucisk, gdyż wówczas najważniejsze staje się niedopuszczenie do masywnej uraty krwi przez poszkodowanego.
  • W przypadku uszkodzenia powłok  jamy brzusznej, gdy jelita lub inne narządy wewnętrzne widoczne są w ranie, najlepiej przykryć je jałowym opatrunkiem lub folią, aby zapobiec ich wysychaniu. W żadnym wypadku NIE POWINNO SIĘ WKŁADAĆ WYPADNIĘTYCH TRZEWI z powrotem do jamy brzucha.

Uraz może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia skóry i naczyń, często przy tym dochodzi do przerwania ciągłości nerwów, ścięgien oraz złamań kości. Urazy takie są bardzo poważne w skutkach, mogą bowiem prowadzić do trwałego kalectwa. Nerwy i naczynia zwykle biegną razem, umiejscawiając się po stronie zgięciowej dużych stawów. Często ulegają uszkodzeniu przez ciała obce działające z zewnątrz, albo ostre odłamy kostne, które jednoczasowo uległy złamaniu. Warto zatem posiadać informacje o tym co zrobić ze złamaną kończyną, jak ją unieruchomić, gdyż pomoc jaką udzielimy zaraz po urazie, może przyczynić się do pełnego wyzdrowienia ofiary wypadku.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu