Neurologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Neurologia


Inne przyczyny mogące manifestować się nierównością źrenic to:

 

 

 

  • leki stosowane miejscowo w okulistyce; pamiętajmy, że udając się do okulisty na badanie, może zajść potrzeba farmakologicznego rozszerzenia źrenicy kroplami (atropina, tropikamid) w celu dokładnego zbadania oka; w takiej sytuacji najlepiej zabrać kogoś ze sobą, gdyż prowadzenie samochodu lub nawet powrót do domu piechotą samemu będzie uciążliwy; porażona zostaje bowiem akomodacja oka, czyli jego zdolność do oglądania przedmiotów z różnych odległości; stan ten mija po kilku godzinach;
  • napad migreny; nie jest do końca poznany i udowodniony proces odpowiadający za powstawanie bólów migrenowych; aczkolwiek wiadomo, że sztywność jednej ze źrenic może wystąpić w niektórych rodzajach ataku migreny; klasyczny atak migreny objawia się pulsującym, najczęściej jednostronnym bólem głowy trwającym od 4-72 godzin, towarzyszyć mu może: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, a także nudności, wymioty.
  • choroby niekoniecznie zlokalizowane w obrębie oka czy mózgu, np.: guz płuca. W sąsiedztwie płuca przebiega struktura zwana pniem współczulnym. Jej uszkodzenie powoduje przerwanie unerwienia współczulnego (odpowiadającego m.in. za regulacje szerokości źrenic) i manifestuje się tzw. zespołem Hornera. Jest to zespół objawów, na który składają się: opadnięcie powieki, zwężenie źrenicy, zapadnięcie gałki ocznej do wnętrza oczodołu;
  • dla lekarzy objaw nierówności źrenic jest zawsze alarmujący, gdyż może się wiązać z powstawaniem obrzęku mózgu - groźnego powikłania po np.: urazie lub krwotoku w obrębie mózgowia. Rozwijającemu się obrzękowi mózgu towarzyszą także: narastający ból głowy, drżenia, objawy ogniskowe po przeciwnej stronie do uszkodzenia (takie jak porażenie, zaburzenia czucia, mowy), zaburzenia świadomości, śpiączka;
  • zespół Holmesa–Adiego: występowanie jednostronnej lub obustronnej sztywności źrenic, przewlekłego kaszlu, upośledzenie odruchów ścięgnistych. Jest to bardzo rzadka przypadłość o niepoznanej etiologii.

Jak zdiagnozować przyczynę anizokorii?

Jeśli stwierdzisz u siebie anizokorię, albo będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości co do wyglądu źrenic – bezwzględnie udaj się z tym problemem do swojego lekarza rodzinnego. Możliwe, że konieczna będzie konsultacja okulistyczna lub neurologiczna. W diagnostyce niektórych chorób prowadzących do anizokorii mają zastosowanie badania obrazowe: tomografia komputerowa mózgu i oczodołów, rezonans magnetyczny, a także angio TK głowy (badanie obrazujące przepływy w tętnicach mózgu).

Objaw nierównych źrenic nie może być zdiagnozowany od razu, gdyż jak widać bywa wynikiem wielu stanów chorobowych. Zdarza się także, że jest to specyficzna cecha osobnicza, nie świadcząca o żadnej patologii. Wszystkie aspekty tego objawu wyjaśni lekarz prowadzący.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu