Neurologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Neurologia

Jest to najczęściej występujący ból głowy. Pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, z niewiele większą częstotliwością u kobiet. Jest to ból napadowy, o różnym czasie trwania, różnym nasileniu i z mało charakterystycznymi objawami towarzyszącymi.

Objawy

Ból napięciowy głowy jest bólem epizodycznym. Pojawia się bez konkretnych przyczyn. W literaturze wyodrębnione są tylko ewentualne czynniki prowokujące, które mogą wywoływać, bądź nasilać dolegliwości bólowe. Należą do nich:

  • niedobór snu;
  • wahania napięcia emocjonalnego, stres;
  • głód, alkohol;
  • palenie tytoniu.

Napady bólu napięciowego zwykle trwają od 30 min. do 7 dni, jednak najczęściej jego przebieg nie jest dłuższy niż kilka godzin.

Większość chorych podaje stały schemat objawów, towarzyszących napięciowemu bólowi głowy. Zwykle ból jest rozlany na całej powierzchni głowy, o tępym charakterze. Dominujące jest uczucie „ciasnej obręczy założonej na głowę”. Ból nasila się pod wpływem hałasu, gwałtownych ruchów głowy, a nawet podczas dotykania skóry głowy. Czasem łagodzące wydają się być okłady z zimnych kompresów i przebywanie w ciemnym pomieszczeniu.

U znacznej większości chorych, badając palpacyjnie mięśnie karku, przykręgosłupowe w odcinku szyjnym oraz mięśnie czepca, stwierdza się ich zwiększone napięcie. Niektórzy zgłaszają, że podczas epizodów bólowych występują u nich: obniżony nastrój i drażliwość, a czasem stany depresyjne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu