Neurologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Neurologia

Ból głowy jest dolegliwością, którą bez wątpienia doświadczył każdy z nas. Przyczyny i charakter tego dyskomfortu mogą być różnorodne. Wyróżnia się między innymi bóle głowy: napięciowe (które występują najczęściej), migrenowe, klasterowe, neuralgie oraz bóle głowy związane z chorobami oczu, zatok przynosowych, a również bóle pourazowe.

Definicja bólu głowy

Według podręczników „ból głowy jest to dyskomfort wrażliwych na ból struktur, leżących pomiędzy oczodołami a potylicą”. Do obszarów tych należą w mózgu: zatoki żylne, opona twarda przedniego, środkowego i tylnego dołu czaszki oraz tętnice podstawy mózgu.

Diagnostyka ogólna

Jeśli tylko z bólem głowy udamy się do specjalisty, w celu jego zdiagnozowania, lekarz może wykonać lub zlecić:

  • badania okulistyczne;
  • badanie stomatologiczne;
  • badanie skóry i kości czaszki;
  • palpacyjne badanie okolicy zatok szczękowych i czołowych;
  • badania neurologiczne.

Podział i charakterystyka bólów głowy

Wśród bólów głowy wyróżniamy typ ostry i przewlekły. Ostre bóle głowy to takie, które pojawiają się nagle, na krótko przed wizytą u lekarza i z reguły są bardzo silne. Przewlekły ból głowy nie pojawia się nagle, pacjenci z reguły chorują na niego od kilku lat i w jakiś sposób umieją sobie z nim radzić. U lekarza pojawiają się dopiero, kiedy nasilą się dolegliwości.

Do bólów ostrych zaliczane są:

  1. Migrena. Charakterystyczną cechą sugerującą ten typ bólu jest aura, czyli zespół objawów, które wyprzedzają właściwy ból głowy. Należą do nich: objawy wzrokowe (mroczki, plamki w polu widzenia), objawy neurologiczne (drętwienie, osłabienie siły mięśniowej), nudności i wymioty. Oczywiście nie wszystkie objawy występują jednocześnie.
  2. Ból towarzyszący zapaleniu zatok przynosowych. Z reguły pacjent podaje  przebyte wcześniej przeziębienie, z towarzyszącym katarem.
  3. Klasterowy ból głowy. Nagły, silny ból występujący szczególnie rano. Charakterystycznym, poprzedzającym go objawem jest łzawienie i wyciek surowiczy z nosa.
  4. Ból oka i głowy w przebiegu jaskry – objawami zwiastującymi wystąpienie bólu są: uczucie widzenia jak „za mgłą” oraz świecących kręgów, czy kół tęczowych (tzw. halo) wokół widzianych źródeł światła.
  5. Ból spowodowany krwotokiem wewnątrzczaszkowym. Pojawia się nagle, towarzyszą mu wymioty, upośledzenie świadomości i objaw sztywności karku lub inne objawy oponowe.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu