Neurologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Neurologia

Niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie Alzheimera, o ludziach którzy ciągle czegoś szukają, mają problemy z pamięcią, ciągle dopytują się bliskich o to samo i często zmieniają nastrój. Ale czy wiemy, co właściwie jest istotą tej choroby?

Kilka słów o samej chorobie

Choroba Alzheimera należy do grupy otępień  i stanowi aż 60% ich przypadków, czyli ryzyko zachorowania na nią jest to dość duże. W literaturze można znaleźć informacje, że częstość jej występowania wzrasta z wiekiem. Trudno natomiast powiedzieć jednoznacznie, co jest jej bezpośrednią przyczyną. W badaniach obrazowych udowodniono, że u większości chorych na Chorobę Alzheimera, zauważalny jest zanik mózgowia w okolicy hipokampa oraz zaburzenia prawidłowego ukrwienia okolicy skroniowo-ciemieniowej. Sądząc po objawach charakterystycznych dla tej choroby, uszkodzeniu ulegają również w dużym stopniu struktury kory mózgowej.

Objawy

Otępienie typu alzheimerowskiego wraz z pozostałymi typami otępień mają wspólną cechę. Wraz rozwojem procesu chorobowego, u pacjenta dochodzi do upośledzenia zaburzeń intelektualnych. Najczęściej dotyczy to zaburzeń pamięci, szczególnie krótkotrwałej. Pacjent doskonale pamięta zdarzenia sprzed 10, 20, 30 lat, ale nie może sobie przypomnieć, co wydarzyło się 10 minut temu. Ciągle zadaje te same pytania, np. "który dziś dzień", albo zapomina z kim właśnie rozmawiał przez telefon.

Kolejnym objawami są zaburzenia mowy i zmiany w nastroju. Chorzy bywają płaczliwi, smutni, a wręcz depresyjni. Wolą czas spędzać samemu, nie jak zawsze w gronie rodzinnym.

Może to wynikać z różnych powodów. Zdarza się, że nie poznają członków swoich rodzin, bądź czują się krytykowani słowami "już o to pytałeś z 50 razy – ile razy mam Ci to powtórzyć".

U chorych na Alzheimera, dochodzi do zaburzeń wyższych czynności, za które odpowiedzialna jest kora mózgowa. Należą do nich:

  • Dysfazja – zaburzenia mowy, koordynacji poszczególnych słów, mimo iż struktury odpowiedzialne za funkcję mówienia są prawidłowe.
  • Agnozja – upośledzenie umiejętności rozpoznawania przedmiotów, mimo że są to rzecz proste i znane choremu.
  • Apraksja – dotyczy zaburzenia czynności ruchowych, najczęściej złożonych, takich jak np. zapinanie guzików.

Zmianom poznawczym towarzyszą czeto zaburzenia neurologiczne, takie jak zaburzenia mimiki twarzy, sztywność mięśni, czy nawet spowolnienie ruchowe.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu