Neurologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Neurologia

Choroba Huntingtona zwana pląsawicą Huntingtona, jest chorobą dziedziczną. Jeśli ojciec lub matka chorowali na wspomnianą chorobę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich potomstwo w niedługim czasie zacznie prezentować podobne objawy.

Przyczyny

  • Przyczyna choroby Huntingtona lokalizuje się w mózgu, w obrębie struktury zwanej prążkowiem. Dochodzi w niej do martwicy komórek nerwowych.
  • Charakterystyczne jest też, że u chorych na pląsawicę w strukturze ich nici DNA, występuje duża ilość tzw. trójek nukleotydów CAG. Gen ten, a raczej ilość powtarzania się go w łańcuchu DNA, jest podstawą rozpoznania choroby Huntingtona.
  • Poza CAG, duże znaczenie w rozwoju objawów chorobowych mają zaburzenia biochemiczne w organizmie, spowodowane niedoborem kwasu Gamma–aminomasłowego i acetylocholiny.

Objawy

Każdy, kto choć raz widział człowieka cierpiącego na pląsawicę Huntingtona, na pewno tego nie  zapomni. Objawy towarzyszące tej chorobie są w większości wypadków dość spektakularne. Podstawową ich triadę stanowią:

  1. ruchy pląsawicze różnych części ciała;
  2. sztywność mięśniowa;
  3. otępienie i zaburzenia poznawcze.

Najbardziej upośledzające codziennie funkcjonowanie są ruchy pląsawicze. Polegają one na rytmicznych, nie dających się kontrolować mimowolnych ruchach różnych części ciała, a w szczególności kończyn górnych i dolnych. Ruchy mimowolne obejmują również język.

Często zdarzają się zaburzenia zachowania. Huntingtonicy miewają stany depresyjne, są często smutni, źle sypiają i nieraz mają myśli samobójcze. Dla otoczenia bywają agresywni, ale nie jest o reguła. Obniżenie napięcia mięśniowego jest bardzo częstym objawem towarzyszącym  ruchom mimowolnym.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu