Neurologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Neurologia

Dyskopatia to schorzenie obejmujące krążek międzykręgowy. Polega na wytworzeniu się przepukliny jadra miażdżystego, która wpukla się do kanału kręgowego i uciska albo na sam rdzeń kręgowy, albo na korzenie nerwowe. Dyskopatia lędźwiowa jest grupą schorzeń, dotyczących krążka międzykręgowego na poziomie kręgosłupa lędźwiowego.

Jak powstaje dyskopatia?

Krążek międzykręgowy, inaczej zwany dyskiem, pełni jedną zasadniczą funkcję – osłabi a wstrząsy, jakie oddziałują na części kostne kręgosłupa. Składa się z dwóch części: zewnętrznej (czyli pierścienia włóknistego) i wewnętrznej (miękkiego jądra miażdżystego). Wskutek jednego mocnego urazu lub powtarzanych przewlekle mniejszych, dochodzi do osłabienia pierścienia miażdżystego i w miejscu jego rozdarcia pojawienia się przepukliny jadra miażdżystego (protruzji), wpuklającej się w stronę kanału kręgowego. Istnieją dwa kierunki, w których może się przesuwać protruzja, częstszy czyli tylno-boczny oraz rzadszy czyli dośrodkowy. Tego typu mechanizm nazwany jest potocznie nagłym „wypadnięciem krążka międzykręgowego”.

Najczęstszym miejscem, w którym dochodzi do wypadnięcia krążków lędźwiowych jest odcinek czwartego i piątego kręgu lędźwiowego (L4/L5) oraz piątego kręgu lędźwiowego i pierwszego krzyżowego (L5-S1) (95% przypadków).

Czym się różni protruzja tylno-boczna od środkowej?

Protruzja tylno-boczna

Historia tego typu uszkodzenia zazwyczaj rozpoczyna się na skutek podniesienia ciężkiego przedmiotu. Charakterystycznym objawem jest ból w kończynie dolnej, gdyż krążek międzykręgowy podrażnia, albo uciska na korzeń, który odpowiedzialny jest za unerwienie nogi aż do połowy łydki. Każdy bodziec taki jak: kichanie, czy napinanie mięśni powoduje ból kończyny dolnej. Dodatkowo w obszarze unerwienia pojawia się uczucie drętwienia, pieczenia i wrażenie wbijania szpilek w skórę (tzw. parestezje). Poza wymienionymi dolegliwościami, ważnym objawem jest utrudnienie w ruchach kręgosłupa. Podnoszenie wyprostowanej kończyny dolnej jest ograniczone oraz towarzyszy mu ból, promieniujący wzdłuż jej tylnej powierzchni. Pojawia się on również przy zginaniu grzbietowym stopy w podniesionej kończynie oraz podczas unoszenia zdrowej kończyny. Objawy bólowe nie są jedynymi dolegliwościami; w zależności od miejsca ucisku (czy to jest L4, L5 czy S1) pojawiają się ograniczenia ruchowe zarówno dotyczące mięśni uda jak i stopy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu