Neurologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Neurologia

Migrena jest drugim co do częstości typem bólu głowy. Występuje często i zwykle rodzinnie. Ból jest zwykle jednostronny i pulsujący.

Ostatnimi czasy lekarze zauważają zwiększoną częstotliwość pojawiania się pacjentów z takimi dolegliwościami, występującymi już w dzieciństwie i w okresie dojrzewania. Zdecydowanie migrenę częściej rozpoznaje się u kobiet, niż u mężczyzn.

Kilka słów o migrenie

Migrenę dzielimy na dwa typy:

  1. migrenę bez aury;
  2. migrenę z aurą.

Migrena z aurą jest na szczęście rzadziej występującą formą migreny. Dla tych , którzy nie mieli nigdy styczności z terminem „aura” , najpierw wytłumaczmy co to takiego. Aura są to objawy, które zwiastują wystąpienie bólu. Tymi objawami z reguły nazywamy rożnego typu zjawiska wzrokowe czy słuchowe. Np. Bardzo często są to błyskające zjawiska świetlne, takie jak mroczki migocące lub różnego kształtu figury, jakie wydaje się, że widzimy. Nierzadko pojawiają się też ubytki w polu widzenia. Ból pojawiający się po ustąpieniu aury, jest bardzo podobny do tego, jaki towarzyszy migrenie bez aury.

Migrena bez aury jest częściej występującym typem choroby. Dla osoby nie mającej styczności z takim bólem głowy, trudno jest określić, że towarzyszące mu objawy są właśnie migreną. W migrenie bez aury napad bólowy trwa średnio 4-72 h, a sam ból obejmuje zwykle jedną połowę głowy i ma charakter pulsujący. Bardzo często chorzy podają różne jego nasilenie, jednak chorującym na migrenę nieobce są tak znaczne dolegliwości, że upośledza to ich codzienną aktywność fizyczną. Objawami dodatkowymi są zwykle nudności i wymioty, a czasem fotofobia (nadwrażliwość oka na światło) i fonofobia (nadwrażliwość na dźwięk).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu