Neurologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Neurologia


Czynniki wywołujące migrenę

Dla osób, które cierpią na migrenę, następne dwa akapity będą chyba najbardziej interesujące.

Migrena, podobnie jak i ból klasterowy, bądź napięciowy głowy, ma swoje czynniki, które mogą predysponować do pojawienia się objawów. Do najczęściej wymienianych przez pacjentów należy: stres, zmęczenie fizyczne i mała ilość snu. Ćwiczenia, lżejsze urazy głowy również powodują wystąpienie aury. Nie bez znaczenia dla migrenowców jest też to, co jedzą. Badania naukowe potwierdziły, że alkohol, czekolada, a przede wszystkim żółty ser zawierający tyraminę, zwiększają ilość epizodów migrenowych w stosunku do diety bez tych produktów. Zdecydowanie częściej objawy bólu migrenowego występują również podczas miesiączki.

Już wiem, że mam takie objawy, ale co dalej?

Zarówno do leczenia przeciwko wystąpieniu migreny, jak i do przerywania napadu bólowego nie zawsze i nie tylko stosuje się podstawowe leki przeciwbólowe. Wobec tego powinniśmy się udać wpierw do lekarza rodzinnego, a następnie do specjalisty w celu potwierdzenia swoich podejrzeń, a następnie uzyskania porady jak ulżyć obie w cierpieniu.

W pierwszej kolejności powinnyśmy unikać czynników wywołujących dolegliwości bólowe. Wydaje się, że same te czynności profilaktyczne powinny zabezpieczyć nas przed wywołaniem migreny. Natomiast neurolodzy często zalecają farmakologiczną profilaktykę, stosując leki z grupy blokerów receptorów serotoninowych (obniżających wychwyt serotoniny z organizmu). Jest to działanie bezpośrednio blokujące jeden z mechanizmów, wywołujących ból migrenowy (czyli wahania stężenia serotoniny w organizmie). Innym lekiem z powodzeniem stosowanym jest propranolol. Wspomniane leki są preparatami działającymi na różne układy naszego organizmu, wobec tego powinniśmy stosowanie ich konsultować zawsze z lekarzem.

Natomiast kiedy zgłosimy się do lekarza już z objawami ostrego ataku migreny w pierwszej kolejności zastosuje on leki przeciwbólowe (np. aspirynę) wraz z lekiem poprawiającym ich wchłanianie czyli metoklopramidem. Ponadto kolejnym działaniami jest zmniejszenie rozszerzenia naczyń zewnątrzczaszkowych za pomocą agonistów receptorów serotoniny (poprawiających rozkład serotoniny) – czyli sumatryptanu i ergotaminy.

Każdy lek ma swój określony czas zanim zacznie działać, dlatego aby przeczekać moment oczekiwania na ulgę, możemy sobie pomóc kładąc się na łóżku w ciemnym pomieszczeniu. Pomocne są czasem okłady z zimnych kompresów, ale przede wszystkim najważniejsze w takiej chwili są cisza i spokój.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu