Neurologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Neurologia, Kardiologia


Jak przebiega diagnostyka omdleń?

W ustaleniu przyczyny omdlenia niezwykle ważne jest zebranie dokładnego wywiadu przez lekarza oraz dokładne badanie pacjenta, włączając pomiary ciśnienia i tętna na obu kończynach górnych, w pozycji leżącej i stojącej. Poprawne badanie wstępne prowadzi do ustalenia rozpoznania lub nakierowania na ewentualną przyczynę w 85-90% przypadków. Również pomocne są informacje, uzyskane od ewentualnych świadków omdlenia (rodzina, znajomi), którzy opiszą jak całe zdarzenie wyglądało i jak osoba omdlała powróciła do siebie po odzyskaniu świadomości.

W diagnostyce użyteczne są: badanie elektrokardiograficzne serca (EKG - badanie czynności elektrycznej serca), badanie echokardiograficzne (ECHO), test pochyleniowy (tzw. Tilt test - mierzy ciśnienie i tętno podczas zmian pozycji ciała), badanie elektroencefalograficzne (EEG – badanie czynności elektrycznej mózgu), monitorowanie EKG metodą Holtera (24 i 48-godzinne) oraz test wysiłkowy. Do bardziej zaawansowanych technik diagnostycznych, w przypadku gdy podstawowa ocena chorego z omdleniami nie przyniosła odpowiedzi na temat przyczyny ich występowania, stosuje się: inwazyjne badania elektrofizjologiczne serca, koronarografię, zewnętrzne i wszczepialne rejestratory arytmii. Jednakże decyzja co do zastosowania tych badań podejmowana jest indywidualnie i po określeniu zarówno korzyści jak i ryzyka, jakie niesie ze sobą dane badanie.

Leczenie omdleń

Leczenie omdleń jest złożone. W przypadkach, w których udaje się określić przyczynę, należy leczyć chorobę podstawową. Ważna jest też profilaktyka, czyli zapobieganie omdleniom. Stosuje się tu modyfikację stylu życia (np. unikanie sytuacji, w których występują omdlenia – przebywania w tłumie, przedłużonego stania). W niektórych przypadkach poprawę przynoszą ćwiczenia fizyczne (np. pływanie) oraz specjalne pończochy elastyczne noszone w ciągu dnia. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu, przyjmowanie płynów oraz jeśli to konieczne, również soli (np. dosalanie potraw). Sposób leczenia proponuje lekarz. Tak więc nie należy zwlekać z poinformowaniem lekarza rodzinnego jeśli doszło do omdlenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu