Neurologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Neurologia

Otępienie to rozległa grupa chorób układu nerwowego. Obejmuje ona zaburzenia zachowania, zaburzenia osobowości, a nawet zaburzenia zdolności intelektualnych. Często też chorym towarzyszą zaburzenia pamięci.

Co jest otępieniem?

Otępienia pojawiają się w każdym wieku, ale najczęściej spotykane są u osób starszych, powyżej 60-70 roku życia. Schorzenie jest najczęściej konsekwencją rozsianych zmian, do jakich dochodzi w korze mózgowej. Jego przyczyną mogą być: zmiany neurodegeneracyjne (np.: w Chorobie Huntingtona), choroby naczyniowe (np.: niedokrwienie wieloogniskowe mózgu), choroby infekcyjne (np.: otępienie z powodu zakażenia HIV), zmiany pourazowe, aż do najczęstszych otępień typu Alzheimerowskiego (do których dochodzi wskutek zmian w okolicach hipokampa).

Objawy otępień

Osoba, która ma problemy z zapamiętywaniem świeżych informacji, rozpoznawaniem osób dobrze sobie znanych, bądź nie pamięta jaki jest obecnie dzień roku, jest sztandarowym obrazem człowieka, cierpiącego na otępienie. Chory na otępienie typu Alzheimerowskiego oprócz zaburzeń pamięci, często ma też problemy z takimi czynnościami jak np. zapinanie guzików (tzw. apraksja) i jest depresyjnym, smutnym pacjentem. Ruchy wykonuje w zwolnionym tempie i nierzadko ma obniżoną mimikę twarzy. Zupełnie inaczej zachowuje się pacjent, cierpiący na otępienie czołowo-skroniowe. Taka osoba dosyć wcześnie ma problem z kontaktami międzyludzkimi oraz zauważalny jest u niej spadek dbałości o higienę i czystość. Nie przejawia samokrytyki, potrafi być bardzo niemiła dla otoczenia, a w rozmowie z nią można łatwo rozpoznać, że brakuje jej elastyczności w myśleniu i kieruje się stereotypami. Takiej osoby na pewno nie można uznać za kogoś odpowiedzialnego. Bardzo podobnie zachowuje się pacjent z otępieniem w przebiegu choroby Huntingtona lub w chorobach metabolicznych. Inny przebieg ma natomiast otępienie w chorobie Parkinsona i pojawiające się w związku z infekcją HIV. Chorzy ci są apatyczni, spowolnieli, mają kłopoty z pamięcią, a z czasem pojawiają się u nich zaburzenia poznawcze.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu