Neurologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Neurologia

W sytuacjach stresowych ludzie rozmaicie reagują, np.: nerwowym śmiechem, gniewnym zachowaniem, poceniem się dłoni, a także tikami. Udowodniono, że występowanie tików nerwowych wiąże się właśnie z sytuacją stresową, napięciem i to niekoniecznie aktualnym; zdarzyć się może bowiem, że występowanie tików w dojrzałym wieku wywodzi się jeszcze z sytuacji z dzieciństwa.

Czym są tiki?

Tiki nerwowe są to mimowolne ruchy danej części ciała. Może to być np.: częstsze niż normalnie mruganie oczami, drżenie kącika ust, gwałtowne ruchy zrywające kończyn górnych lub dolnych, marszczenie czoła. Wymienione reakcje są spowodowane nagłymi skurczami danych partii mięśni, ale tiki mogą się również manifestować jako odruchowe chrząkanie, częste połykanie śliny, kaszel, czy głośne oddychanie.

Wiek, w którym najczęściej dochodzi do pojawienia się tików do okres dojrzewania (12-15 r.ż.). Wtedy to narażeni jesteśmy na pierwsze poważne stresy życiowe takie jak szkoła, obowiązki z nią związane itp. Ciekawostką jest fakt, że tiki występują o wiele częściej u mężczyzn (ok. 4 razy częściej) niż u kobiet. W późniejszych etapach życia zazwyczaj tiki ustępują, choć nie jest to regułą. Zdarza się, że utrzymują się jeszcze w życiu dorosłym, a niekiedy są na tyle nasilone, że aż przeszkadzają w życiu codziennym lub powodują poważne skrępowanie w towarzystwie innych osób. Lecz jeśli są niezauważalne, wówczas nie dają się we znaki i czasem nawet nie są uświadomione.

Tiki nasilają się w momencie napięcia, konfrontacji z sytuacją stresową, tam gdzie dochodzą do głosu emocje i nerwy. Znikają jeśli jesteśmy spokojni, w nocy podczas snu lub relaksu, co zostało to potwierdzone naukowo.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu