Neurologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Neurologia

Zespół cieśni nadgarstka jest dolegliwością, która wynika z przewlekłego ucisku na nerw pośrodkowy, przebiegający w kanale nadgarstka. Jest to uciążliwa i niezwykle bolesna choroba. Ale z czego ona wynika i jak ją się leczy?

Czynniki wywołujące

Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem, występującym w większości wypadków u kobiet. Ucisk na nerw pośrodkowy często jest wynikiem retencji płynów (która występuje np. u osób otyłych, czy podczas ciąży) lub pogrubienia tkanki łącznej (częstego w niedoczynności tarczycy, czy reumatoidalnym zapaleniu stawów). Mówi się też, że czynnikiem ryzyka jest długotrwałe pisanie na maszynie lub na komputerze.

Jakie są objawy – czyli kiedy należy być czujnym?

Kiedy zaczynamy odczuwać ból dłoni, szczególnie w nocy, drętwienie palców od I-IV – znaczy że z naszym nadgarstkiem dzieje się coś niedobrego. Charakterystyczne jest, że tego typu objawy ustępują albo minimalizują się podczas np. potrząsania dłonią. Wraz z nasileniem procesu chorobowego pojawiają się dodatkowe dolegliwości:

  • osłabienie chwytu (utrudnione jest utrzymanie przedmiotów w dłoni; często osobom chorym na tę chorobę wypadają przedmioty z ręki);
  • mrowienie w okolicach dłoni;
  • osłabienie czucia;
  • zanik mięśni kłębu.

Badanie neurologiczne

Zespół cieśni nadgarstka należy do chorób z dziedziny neurologii, więc w badaniu neurologicznym (test Tinela), polegającym na opukiwaniu okolicy nadgarstka, występuje nasilenie dolegliwości. Nierzadko wykonuje się też badanie szybkości przewodzenia w nerwie (w przypadku tej choroby dochodzi do zwolnienia przewodzenia).

Leczenie

Długie zwlekanie z leczeniem może doprowadzić do uszkodzenia nerwu. Dlatego jak najwcześniej powinniśmy udać się do specjalisty. Podstawą terapii jest uzupełnianie witamin, dlatego w pierwszej kolejności podaje się pacjentom witaminę B6. Kolejnym krokiem jest fizykoterapia. Ćwiczenia relaksujące i rozciągające często zmniejszają napięcie mięśni nadgarstka, a przez to wzmacniają ich siłę. W przypadku przewlekłego bólu uniemożliwiającego codziennie funkcjonowanie, stosuje się rozmaite leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niejednokrotnie pomocne staje się czasowe unieruchomienie w szynie gipsowej. Tego typu leczenie najlepiej stosować w nocy, kiedy staw nadgarstkowy naprawdę ma szansę odpocząć.

Niestety zdarza się, że leczenie objawowe nie przynosi efektów. Wtedy wykonuje się zabieg operacyjny, polegający na przecięciu troczka zginaczy. Tego typu leczenie zmniejsza ucisk na nerw i powoduje całkowite wyleczenie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu