Okulistyka


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Okulistyka


Leczenie

Brak znajomości konkretnych czynników ryzyka rozwoju choroby sprawia, iż nie istnieje w tym przypadku leczenie typowo przyczynowe. Należy jednak stosować wczesną prewencję u osób, u których choroba pojawiała się w rodzinie, oraz u osób u których w badaniu okulistycznym wykryto druzy w obrazie siatkówki. Zapobieganie polega na poinformowaniu takiej osoby o konieczności codziennej samokontroli centralnego pola widzenia. Badanie takie można przeprowadzać samemu w domu; należy spojrzeć każdym okiem z osobna z odległości 30 cm na siatkę Amslera (poniżej) umieszczoną w miejscu gdzie codziennie przebywamy (w domu na drzwiach od lodówki, na ścianie). Poniżej przedstawiona jest różnica między siatką widziana przez osobę zdrową i cierpiącą na AMD:


                   
Obraz widziany przez osobę zdrową                                        Obraz widziany przez osobę chorą na AMD

W przypadku pojawienia się zniekształceń (falistość obrazu, ubytki w polu widzenia) jak na rys. powyżej, należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Prewencją będzie także badanie dodatkowe tzw. angiografia fluorescencyjna. Polega ono na zobrazowaniu przepływu fluoresceiny w tętnicy środkowej siatkówki, co pozwala ocenić jej krążenie.

Leczenie będzie obejmować: terapię farmakologiczną (leki przeciwnadciśnieniowe, obniżające stężenie cholesterolu we krwi) ochronę przed światłem słonecznym, fotokoagulację (zabieg z zastosowaniem lasera, polega na usunięciu nieprawidłowych naczyń naczyniówki), dietę niskotłuszczową, leczenie chirurgiczne, radioterapię. Ostatnio nowoczesną metodą stała się tzw. terapia fotodynamiczna z zastosowaniem werteporfiny. Substancja ta podana do organizmu gromadzi się w nieprawidłowych naczyniach podsiatkówkowych, a następnie chore oko naświetla się światłem lasera. Powoduje to aktywację wertoporfiny i niszczenie zmienionych naczyń.

Chorzy na AMD zazwyczaj potrzebują pomocy psychologa, ważne jest także umożliwienie nawiązania kontaktów z innymi osobami chorującymi na to schorzenie. Organizacjami udzielającymi pomocy są Polskie Towarzystwo Niewidomych, Stowarzyszenie AMD; adres stowarzyszenia: Aleja Waszyngtona 146/206, 04-076 Warszawa,
tel./faks +48 22 515 80 01, www.amd.org.pl, e-mail: stoamd@op.pl.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu