Okulistyka


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Okulistyka


Kiedy podejrzewać astygmatyzm?

Astygmatyzm może się manifestować bardzo wcześnie, już u małych dzieci. Jakie zachowania powinny wzbudzić czujność rodziców:

  • niechętnie malują, rysują, piszą, gdyż muszą przy tych czynnościach nadmiernie „wytężać wzrok”;
  • siadają blisko ekranu telewizora, komputera;
  • marszczą czoło w celu „nastawienia” ostrości wzroku (przez to mogą się pojawić bóle głowy);
  • punkty, kropki postrzegane są nieostro, stają się rozmyte i chorzy nie potrafią ich jednoznacznie zlokalizować. Linie w rzeczywistości proste – widziane są jako zakrzywione. Zaburzone może być też poczucie przestrzeni i odległości. Te objawy rozpoznawane są już najczęściej w gabinecie lekarza.

Przyczyny astygmatyzmu

Czynnikami predysponującymi do rozwoju wady są często urazy oka, które uszkadzają gładką powierzchnię rogówki. Po urazach tworzą się również blizny, zmieniające strukturę rogówki. Także przebyte wcześniej choroby oczu prowadzące do mikrourazów (jak np. stany zapalne), operacje, zwyrodnienia rogówki mogą zniekształcać rogówkę. Astygmatyzm może być także dziedziczny.

Możliwości leczenia

Korekcja wady polega na zastosowaniu szkieł cylindrycznych, soczewek lub operacji laserowej. Szkła w okularach astygmatyka mają cylindryczną powierzchnię łamiącą. Polega to na tym, że promienie przechodząc przez szkła, skupiają się w ich ognisku i pomagają w powstaniu prawidłowego, punktowego obrazu na siatkówce. W zależności od współistnienia u pacjenta dodatkowo nadwzroczności lub krótkowzroczności można zastosować korekcję mieszaną. Stosuje się wtedy szkła cylindryczne i sferyczne jednocześnie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu