Okulistyka


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Okulistyka, Badania

Choroby oczu wcale nie muszą być niewinne, mogą bowiem zwiastować poważne problemy ogólnoustrojowe.

Oko – niewielki narząd, który pozwala nam podziwiać, otaczający nas świat. Dzięki któremu wiemy jak wygląda morze i zachód słońca, rozróżniamy barwy, podglądamy życie zwierząt. Widzenie jest dla nas czymś tak naturalnym, iż ciężko nam sobie wyobrazić, że może być inaczej. Niewielkie zmiany w obrębie oczu często są przez nas niezauważane. Co najwyżej stwierdzamy, że gorzej widzimy małe literki na ulicznych reklamach lub potrzebujemy coraz bardziej oddalić od siebie gazetę podczas czytania. Istnieją jednak objawy, których sami możemy nie zauważać, a mogą one świadczyć o poważnych chorobach, toczących się w naszym organizmie. Badania oczu przeprowadza się w prosty sposób, a mogą dostarczyć lekarzowi wielu cennych wskazówek o naszym stanie zdrowia. Dzieli się je na kilka grup.

Ogólne badanie oczu

Podczas jego wykonywania, lekarz przyglądając się pacjentowi, zwraca uwagę na ułożenie powiek, szerokość szpar powiekowych i położenie gałek ocznych – sprawdza, czy nie ma różnic między oczami. Nieprawidłowości, jakie można zauważyć podczas tego krótkiego badania to:

  • Opadnięcie powieki – jego przyczyną mogą być: zaburzenia wrodzone, porażenie III  nerwu czaszkowego (okoruchowego), który odpowiada za unerwienie mięśnia dźwigacza powieki, a u ludzi starszych może występować osłabienie tego mięśnia (starcze opadanie powieki). Rzadszymi przyczynami bywają miastenia i miopatia.
  • Nieprawidłowe położenie gałki ocznej, które może przejawiać się w postaci wytrzeszczu (kiedy gałka oczna wysuwa się ku przodowi), będącego skutkiem choroby tarczycy – głównie autoimmunologicznej nadczynności tarczycy (tzw. choroby Gravesa Basedowa) lub guza znajdujący się w oczodole. Inną anomalią w położeniu gałki ocznej jest jej zapadnięcie, występujące głównie w zespole Hornera.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu