Okulistyka


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Okulistyka, Badania

Choroby oczu wcale nie muszą być niewinne, mogą bowiem zwiastować poważne problemy ogólnoustrojowe.

Badanie pola widzenia

Najczęściej stosowane jest badanie metodą konfrontacyjną. Pacjent siada naprzeciw osoby badającej w odległości około 1 metra. Ich oczy muszą być na tym samym poziomie. Oboje zasłaniają jedno oko (jeśli pacjent zasłania oko lewe, lekarz musi zasłonić oko prawe i na odwrót). Lekarz trzymając w dłoni jakiś przedmiot (np. długopis), przesuwa dłoń od obwodu (maksymalne wyprostowana ręka) do centrum (ręka musi przesuwać się po linii prostej, w połowie odległości miedzy lekarzem a pacjentem). Zadaniem pacjenta jest zasygnalizowanie, w którym momencie zauważa zbliżający się od obwodu przedmiot, trzymany w dłoni lekarza. Jednakowo sprawdza się pole widzenia w 4 kierunkach (góra, dół, prawo, lewo). Jeżeli pacjent zgłasza widzenie przedmiotu później niż lekarz, oznacza to ograniczenie pola widzenia (przyjmuje się, że lekarz widzi prawidłowo).

  • Zawężenie pola widzenia występujące w jednym oku, może świadczyć o jaskrze i tarczy zastoinowej.
  • Mroczek, czyli „dziura” w polu widzenia może być wynikiem stwardnienia rozsianego, toksycznego uszkodzenia nerwu wzrokowego, krwotoku lub zawału w obrębie siatkówki.
  • Jeżeli ubytek występuje w obu oczach skroniowo, może świadczyć np. o gruczolaku przysadki.
  • Jeśli niedowidzenie jest obuoczne i występuje w inny sposób, niż wyżej opisany świadczyć może o guzach, krwotokach lub wylewach do mózgu.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu