Okulistyka


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Okulistyka

Wielu z nas przez całe swoje życie nie przejmuje się zbytnio zdrowiem swoich oczu. Na wizytę u okulisty i badania wzroku decydujemy się dopiero wówczas, gdy zaburzenia widzenia zaczynają przeszkadzać nam w codziennym życiu. Jednak jest choroba, którą trzeba leczyć, nawet na długo przed pojawieniem się objawów. To jaskra.

Chodząc do lekarza okulisty pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z leżącymi w poczekalni ulotkami, które wręcz z daleka „krzyczały” o jaskrze. Wyjaśniały, że to niebezpieczna choroba, która może doprowadzić do ślepoty. Może nigdy się tym za bardzo nie interesowałeś, bo przecież widzisz dobrze i nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Ale czy na pewno możesz czuć się bezpiecznie?

Czym jest jaskra?

Jaskra jest podstępną chorobą, gdyż w początkowej fazie nie boli i nie daje żadnych objawów. Zdarza się, że dopiero w momencie utraty wzroku człowiek dowiaduje się, że na nią choruje. Ale zacznijmy od tego, że jest to schorzenie, w którym dochodzi do postępującego zaniku nerwu wzrokowego, umierania komórek zwojowych oraz warstwy włókien nerwowych siatkówki. Obserwuje się w niej charakterystyczne zmiany w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego, które mają przełożenie na zaburzenia pola widzenia.

Do tej pory nie udało się jednoznacznie wyjaśnić, jak dochodzi do pojawienia się jaskry. Przyjmuje się, że może się ona rozwinąć w wyniku ucisku, który wywierany jest przez podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej na nerw wzrokowy oraz wskutek zwężenia naczyń go odżywiających. Doprowadza to do jego niedotlenienia. Wydaje się, że przewlekłe niedotlenienie jest obecnie jednym z głównych czynników, który powoduje uszkodzenia tarczy nerwu wzrokowego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu