Okulistyka


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Okulistyka

Wielu z nas przez całe swoje życie nie przejmuje się zbytnio zdrowiem swoich oczu. Na wizytę u okulisty i badania wzroku decydujemy się dopiero wówczas, gdy zaburzenia widzenia zaczynają przeszkadzać nam w codziennym życiu. Jednak jest choroba, którą trzeba leczyć, nawet na długo przed pojawieniem się objawów. To jaskra.

Groźny, ostry atak jaskry

Gonioskopia jest bardzo ważnym badaniem, bowiem u ludzi z wąskim kątem przesączania może dojść do jego gwałtownego zamknięcia. Stan ów jest również określany jako ostry atak jaskry. Mogą go spowodować na przykład leki rozszerzające źrenicę. Dochodzi wówczas do bardzo wysokiego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego (do nawet 70-80 mmHg), który w ciągu kilku dni może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Do najczęstszych objawów ostrego ataku jaskry należą:

  • bardzo silny ból oka i ból głowy;
  • nudności oraz wymioty;
  • widzenie tęczowych kół wokół źródeł światła;
  • znaczne obniżenie ostrości wzroku (zamglone widzenie);
  • silne przekrwienie gałki ocznej;
  • bardzo wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe – przy ucisku oka przez zamkniętą powiekę, gałka oczna sprawia ważenie twardej "jak kamień".

Niestety obecność objawów ogólnych (takich jak ból głowy, nudności, wymioty) sugeruje lekarzom również inne groźne dla życia rozpoznania, przez co prawidłowa diagnoza i leczenie jaskry może opóźnić się w czasie.

Pierwszy etap leczenia ma za zadanie odblokować kąt przesączania i zmniejszyć ciśnienie w oku. Stosuje się leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu leków zarówno miejscowo, jak i ogólnie np. acetazolamid, pilokarpinę, deksametazon, mannitol. Po opanowaniu ostrego ataku jaskry powinno się wykonać zabieg, polegający na wytworzeniu połączenia między przednią, a tylną komorą oka poprzez wycięcie przypodstawne tęczówki. Nazywa się on irydektomią chirurgiczną lub irydotomią laserową (jeśli wykonywane laserem). Profilaktycznie wykonuje się te zabiegi na drugim oku, aby nie dopuścić do powstania ponownego ataku. Dlatego jeśli stwierdzono u Ciebie jaskrę zamkniętego kąta przesączania, czytaj uważnie ulotki wszystkich przyjmowanych przez siebie leków. Wiele z nich może doprowadzić do ostrego ataku.

Jaskra zamkniętego kąta występuje tylko u 20% osób chorujących na jaskrę. W większości przypadków rozwój zmian w tarczy nerwu wzrokowego jest powolny, bezbolesny i nie daje żadnych objawów (jaskra otwartego kąta), aż do zaawansowanego uszkodzenia, którego nie można już odwrócić. Dlatego istotne jest, aby rozpocząć leczenie jeszcze przed pojawieniem się zmian w polu widzenia. W przeciwnym wypadku ślepota może być nieunikniona.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu