Okulistyka


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Okulistyka

Kurza ślepota lub inaczej ślepota zmierzchowa, polega na upośledzeniu widzenia w nocy oraz przy słabym oświetleniu. Większość ptaków (w tym właśnie kury) źle widzi w warunkach zmierzchu - stąd też wzięła się potoczna nazwa tej wady wzroku. Termin ten często jest używany - ale czy na pewno wiemy co oznacza i z czym jest związany? Oto kilka przydatnych informacji, które pomogą w lepszym rozumieniu tego schorzenia.

Za ślepotę zmierzchową odpowiada upośledzenie czynności pręcików (czyli światłoczułych receptorów siatkówki oka), odpowiadających za postrzeganie kształtów i ruchu oraz umożliwiających czarno-białe widzenie przy słabym oświetleniu. Najczęściej może być spowodowana brakiem lub niedoborem witaminy A, głównie w wyniku diety ubogiej w produkty zwierzęce i roślinne zawierające β-karoten, czyli prowitaminę A (prekursora witaminy A). Inną jej przyczyną są zaburzenia przyswajania witaminy A z pokarmu, które są skutkiem przewlekłych zmian zapalnych żołądka lub przewlekłych schorzeń wątroby. Ślepota zmierzchowa może też być uwarunkowana genetycznie lub towarzyszyć innym chorobom oczu.

Co nam grozi?

Jeśli kurza ślepota nie zostanie szybko rozpoznana i wyleczona przy pomocy podaży witaminy A, jej niedobór może się pogłębić i doprowadzić do utrwalonej ślepoty. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 200 milionom dzieci na świecie może grozić niedobór witaminy A, wraz z jej następstwami. Każdego roku około 500 tysięcy dzieci traci z tego powodu wzrok (jest to głównie problem krajów trzeciego świata). Dlatego wprowadzane są programy, mające na celu wykrywanie populacji zagrożonej i profilaktyczne podawanie witaminy A. Ludność zaopatrywana jest w suplementy tej witaminy i zachęcana do spożywania bogatych w nią produktów żywnościowych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu