Okulistyka


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Okulistyka


Rodzaje soczewek kontaktowych

Obecnie istnieje wiele rodzajów soczewek kontaktowych, różniących się między sobą twardością, czasem (przez jaki można je nosić) oraz trybem ich noszenia, a także właściwościami korygującymi. Doborem soczewek zajmują się lekarze okuliści.

Każdorazowa zmiana, czy zakup soczewek powinien być poprzedzony badaniem okulistycznym, gdyż tylko specjalista jest w stanie określić jaki rodzaj soczewki, o jakiej mocy i właściwościach korekcyjnych można zastosować. W zależności od występującej wady wzroku można dobrać soczewki:

  • sferyczne o dodatniej mocy – stosowane u osób z krótkowzrocznością;
  • sferyczne o ujemnej mocy – przeznaczone dla osób z dalekowzrocznością;
  • progresywne – głównie dla osób starszych z tzw. starczowzrocznością (prezbiopia);
  • toryczne – dla osób z astygmatyzmem.

Ponadto soczewki kontaktowe różnią się między sobą okresem czasu, przez jaki można je stosować. Najbardziej popularne są takie, które można nosić przez około miesiąc. Specjaliści jednak coraz bardziej zwracają uwagę na regularne i w miarę częste zmienianie soczewek, ponieważ zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań (w tym głównie infekcji). Dlatego coraz częściej zalecane są jednodniowe soczewki kontaktowe, które po zdjęciu wyrzuca się kosza, a zakłada nowe, sterylne. Dzięki temu na soczewkach nie mają możliwości wytracić się białka, lipidy i inne substancje, znajdujące się w filtrze łzowym, pokrywającym przednią powierzchnię oka; a bakterie nie kolonizują soczewek. Soczewki wielokrotnego użytku stosować można przez cały czas (czyli w 24 godziny na dobę) oraz można je zdejmować na noc, umieszczając w specjalnym pojemniczku, wypełnionym płynem do konserwacji soczewek. Soczewki używane całodobowo również wymagają pielęgnacji i czyszczenia co pewien okres czasu, lecz pozwalają na okresowe zapominanie o wadzie wzroku.

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe oprócz tego, że korygują wady wzroku, są również wygodniejsze w codziennym życiu. Dzięki zastosowaniu ich bezpośrednio na gałkę oczną, pokrywają pełne pole widzenia bez zniekształceń obrazu. Stosując soczewki można uprawiać różne sporty, jednocześnie używając gogli, okularów, masek i innych urządzeń chroniących oczy. Ponadto w słoneczne dni pozwalają na chodzenie w okularach przeciwsłonecznych. Dodatkowo dla niektórych osób ważne jest, że mają niewątpliwie lepszy efekt wizualno kosmetyczny, gdyż nie każdemu do twarzy jest w okularach.

Prócz praktycznych walorów soczewek kontaktowych istnieją jeszcze lecznicze wskazania do ich stosowania, są to m.in.:

  • astygmatyzm związany ze stożkiem rogówki;
  • ubytki w nabłonku rogówki, które trudno się goją lub nawracają;
  • nierówności rogówki;
  • przepuklina w błonie Descemeta (jednej z warstw rogówki), czyli descemetocele;
  • nieprawidłowy wzrost rzęs, które rosnąc w stronę rogówki, powodują podrażnienie.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu