Okulistyka


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Okulistyka

Oparzenia gałki ocznej należą do najpoważniejszych obrażeń tego narządu. Najczęściej do urazu dochodzi w wyniku kontaktu z substancjami chemicznymi.

Do najcięższych należą oparzenia wywołane zasadami (zaprawa murarska, suche wapno). Doprowadzają one do martwicy rozpływanej, umożliwiając substancji żrącej wnikanie i niszczenie głębokich struktur oka. Obrażenia spowodowane kontaktem z kwasami, nie są aż tak groźne. Kwas bowiem powoduje ścinanie się (koagulację) białka rogówki, zapobiegając tym samym swojej penetracji w głąb gałki ocznej.

W przypadku oparzeń wywołanych promieniowaniem ultrafioletowym (odbijające się promiennie słońca na tafli wody czy śniegu lub lampa w solarium) dolegliwości pojawiają się zwykle w kilka godzin po ekspozycji na działanie szkodliwego czynnika.

Do oparzeń narządu wzroku może dojść również w wyniku kontaktu z gorącymi substancjami (gazy, płyny). W tym wypadku uszkodzenia są najczęściej powierzchowne.

Objawy

Oparzenie narządu wzroku oprócz bardzo silnego bólu może objawiać się:

  • silnym skurczem powiek, uniemożliwiającym wypłukanie oczu;
  • łzawieniem;
  • przekrwieniem i zaczerwienieniem oczu.

Dodatkowo w ciężkich oparzeniach (szczególnie chemicznych) może dochodzić do:

  • oparzenia skóry wokół oczu;
  • obrzęku powiek;
  • zblednięcia spojówki, która zaczyna przypominać białe mięso ryby.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu