Okulistyka


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Okulistyka

W ostatnich latach dzięki postępowi medycyny doszło do znacznego rozwoju chirurgii vitroretinalnej, zajmującej się operacjami wewnątrz gałki ocznej. Do tego typu zabiegów należy witrektomia, czyli usunięcie ciała szklistego. Zabieg ten w wielu wypadkach poprawia funkcje widzenia, a niejednokrotnie staje się szansą, na zachowanie sprawności narządu wzroku, wcześniej uszkodzonego w wyniku urazu.

Gałka oczna to narząd kształtem zbliżony do kuli i zbudowany z kilku warstw. Od zewnątrz gałkę oczną tworzy twardówka, potocznie nazywana białkówką. Głębiej położona jest naczyniówka, a wewnętrzną warstwę stanowi siatkówka. Na przedniej powierzchni oka twardówka przechodzi w przeźroczystą strukturę zwaną rogówką, przez którą do wnętrza oka przedostają się promienie świetlne. Dalej na swojej drodze promienie napotykają soczewkę, której zadaniem jest załamywanie padającego światła w taki sposób, aby w zależności od odległości z jakiej patrzymy, mógł powstać obraz o prawidłowej ostrości. To właśnie soczewka dzieli wnętrze oka na dwie części, znajdującą się do przodu od niej komorę przednią oraz mieszczącą się za nią przestrzeń (komorę tylną) wypełnioną ciałem szklistym (łac. corpus vitreum). Ciało szkliste to galaretowata przeźroczysta substancja, której głównym zadaniem jest utrzymanie gałki ocznej we właściwym napięciu. Ponadto wywierając od tyłu nacisk na siatkówkę zapobiega jej odklejaniu.

Witrektomia – kiedy konieczna?

Zabieg witrektomii polega na chirurgicznym usunięciu ciała szklistego. Przyczynami, które skłaniają do tego sposobu leczenia są:

  • zmiany krwotoczne w ciele szklistym, będące powikłaniami cukrzycy, zmian zwyrodnieniowych, czy urazu.
  • choroby siatkówki takie jak: odwarstwienie siatkówki, niedrożność naczyń siatkówki, błony przed i podsiatkówkowe, otwory w siatkówce oraz zmiany powstające wraz z wiekiem.
  • urazy gałki ocznej, szczególnie penetrujące w głąb oka, z obecnością ciała obcego.
  • stany zapalne wewnątrz gałki ocznej powodujące powstawanie pozapalnych zmętnień w ciele szklistym.
  • powikłania po wcześniejszych zabiegach na gałce ocznej.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu