Okulistyka


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Okulistyka


Na czym polega?

Całość zabiegu wykonywana jest przez okulistę pod specjalnym mikroskopem operacyjnym. Witrektomia przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym okołogałkowym. Po znieczuleniu miejsca operowanego wykonuje się 3 małe nacięcia w twardówce (sklerotomie) o długości około 1 mm każde, przez które wprowadza się do wnętrza gałki ocznej narzędzia mikrochirurgiczne oraz światło. Następnie usuwa się zmienione chorobowo ciało szkliste wraz ze zmętnieniami i ciała obcymi. Niekiedy jednocześnie usuwa się soczewkę, jeśli ona również jest zniszczona i straciła swoją funkcję optyczną, zastępując ją sztucznym implantem. Usunięte ciało szkliste zastępuje się jedną z trzech substancji, aby utrzymać właściwe napięcie i ciśnienie wewnątrz oka. W tym celu można użyć:

  • sterylnego płynu o odpowiednim składzie, który to z czasem zastępowany jest właściwym ciałem szklistym wtórnym.
  • sterylnej mieszaniny gazów lub powietrza, zastępowanej w miarę upływu czasu płynem wydzielanym przez struktury oka. Minusem w przypadku użycia gazu jest konieczność utrzymywania głowy w określonej pozycji przez pewien okres czasu po zabiegu. Przeciwwskazane jest również latanie samolotem.
  • oleju silikonowego. Niestety nie jest on resorbowalny i wymaga po pewnym czasie usunięcia. Ponadto jego własności optyczne nie są najlepsze, w związku z czym wymagana jest dodatkowa korekcja okularami lub soczewką.

Celem tego zabiegu jest poprawa lub ustabilizowanie ostrości widzenia, zatrzymanie zmian chorobowych w obrębie siatkówki, prowadzących do utraty wzroku, a także przywrócenie prawidłowego kształtu i funkcji oka.

Ryzyko powikłań

Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, również po witrektomii mogą wystąpić powikłania, w większości przemijające, których jednakże trzeba być świadomym. Należą do nich:

  • pooperacyjne infekcyjne zapalenie wnętrza gałki ocznej;
  • odwarstwienie siatkówki;
  • przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, powodujący ból oka;
  • krwotok do wnętrza gałki ocznej.

Należy pamiętać że po zabiegu może nie dojść do planowanej poprawy widzenia. Zdarza się również, że zabieg ten trzeba powtarzać. Dotyczy to przypadków bardziej skomplikowanych, takich jak powikłania po cukrzycy lub odwarstwienie siatkówki. Na szczęście rozwój technik operacyjnych pozawala na coraz to dokładniejsze zabiegi operacyjne, dzięki czemu ilość powikłań i niepowodzeń jest znacznie mniejsza.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu