Okulistyka


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Okulistyka


Skąd to zapalenie?

Przyczyną zapalenia, w którym brak jest bakterii i wirusów są czynniki fizyczne, chemiczne lub mechaniczne. Do najczęstszych należą: światło słoneczne, wiatr, pyły, drażnienie spojówek przez nieprawidłowy wzrost rzęs, dymy i pary o działaniu drażniącym, przewlekły brak snu oraz nadmierny wysiłek oka, które musi sobie radzić jeśli masz wadę wzroku, a nie nosisz okularów. Ten typ zapalenia spojówki może również być spowodowany nieprawidłowym wydzielaniem łez, tzw. zespołem suchego oka. Leczenie polega wówczas głownie na terapii objawowej:

  • stosowaniu odpowiednich kropli do oczu (tzw. „sztucznych łez”);
  • unikaniu sytuacji, które przyspieszają wysychanie łez (np.: unikanie pomieszczeń gdzie znajduje się suche, gorące powietrze, bezpośredniego nawiewu na twarz);
  • częstym odpoczynkom przy czytaniu książki lub przy pracy z komputerem.

Do grupy zapaleń spojówek niezwiązanych z drobnoustrojami należy także zapalenie nieżytowe (sezonowe), które występuje razem z katarem siennym u osób wykazujących uczulenie na pyłki kwitnących traw oraz zapalenie alergiczne związane z nadwrażliwością lub reakcją toksyczną na rozmaite kosmetyki, leki, konserwanty. Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że zapalenie spojówek może być również spowodowane noszeniem soczewek kontaktowych. Jeśli więc zauważysz u siebie wymienione objawy (patrz akapit powyżej), postaraj się nie nosić soczewek przez co najmniej 2-3 tygodnie. Po tym okresie staraj się często je wymieniać – najlepiej stosować soczewki jednodniowe. Jeśli jednak z powodu wysokich kosztów, nie jesteś w stanie wymieniać soczewek każdego dnia, pamiętaj, aby czyścić je codziennie substancjami bez konserwantów oraz dezynfekować specjalnymi płynami.

Istnieją także zapalenia, których przyczyną są różnorodne drobnoustroje. Może to być zapalenie bakteryjne, charakteryzujące się gwałtownym początkiem, trwające około dwóch tygodni i występujące głównie u dzieci. Najczęściej dochodzi do zakażenia bakteriami znajdującymi się na brudnych rękach (częste pocieranie oczu przez dzieci), czasami drobnoustroje przechodzą z zakażonego nosa lub zatok przynosowych. Objawy to głównie obrzęk powiek, przekrwienie spojówki, krwawe wybroczyny pod spojówką oraz wydzielina ropna, która skleja rzęsy. Leczenie polega na  podaniu kropli lub maści zawierających antybiotyki ( maści stosuje się częściej na noc, w związku z bardziej zawiesistą konsystencją, tak aby stężenie antybiotyku utrzymywało się na stałym poziomie w worku spojówkowym).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu