Okulistyka


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Okulistyka

Odpowiedni skład łez i prawidłowe ich wydzielanie są niezbędne do zdrowego funkcjonowania oczu. Patologie w obrębie aparatu łzowego przyczyniają się do rozwinięcia zespołu objawów, nazywanego „zespołem suchego oka”.

Gałka oczna pokryta jest cienką warstwą łez grubości ok. 6-10 mikrometrów (tzw. film łzowy). Spełnia on niezmiernie ważną rolę dla oka: zwilża powieki, kształtuje idealnie gładką powierzchnię gałki ocznej, zapewnia odpowiednie środowisko dla komórek nabłonka spojówki i rogówki, działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie, transportuje substancje odżywcze między komórkami nabłonka i głębszymi warstwami rogówki, rozpuszcza i zmywa substancje szkodliwe (działa podobnie do wycieraczek w samochodzie). Film łzowy składa się z wodnistej wydzieliny gruczołów łzowych, śluzu produkowanego przez gruczoły kubkowe spojówki oraz tłuszczu.

Przyczyny zespołu suchego oka możemy podzielić na:

Związane z upośledzeniem wydzielania łez – zaliczamy tu:

  • rozległe oparzenie rogówki (zostają zniszczone gruczoły oka wydzielające poszczególne składniki filmu łzowego);
  • w przebiegu jaglicy może dojść także do trwałego zniszczenia gruczołów;
  • autoimmunologiczne zespoły pęcherzycowe; powstają zbliznowacenia spojówki oraz wysychanie i łuszczenia nabłonka rogówki;
  • zespół Sjögrena (towarzyszy mu także zapalenie nosa i gardła, upośledzenie wydzielania śliny);
  • uszkodzenie nerwu czaszkowego V;
  • jako efekt uboczny działania leków: tabletek antykoncepcyjnych, β blokerów, leków zawierających atropinę i adrenalinę, moczopędnych, antyhistaminowych.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu