Okulistyka


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Okulistyka


Zez ukryty spowodowany jest niewłaściwym działaniem mięśni gałki ocznej. Jedne z mięśni (przywodziciele lub odwodziciele gałki ocznej) są silniejsze lub słabsze od swoich antagonistów, które działają w przeciwnym kierunku. Jest to stosunkowo często spotykana sytuacja, a zez ujawnia się w momencie „wyłączenia” obustronnego patrzenia, kiedy np. zasłonimy jedno oko. Po jego odsłonięciu zezujące oko wraca do normy i gałki są ustawione prawidłowo. Zbaczanie jednej z gałek może być do wewnątrz jak i do zewnątrz. Zdarza się, że zezująca gałka wykonuje też ruch rotacyjny – wokół własnej osi. Istnieją sytuacje gdy następuje stała dekompensacja obustronnego widzenia (fuzji) i wtedy zez ujawniony jest stale. Zdarza się to w przypadku różnowzroczności lub osłabienia ostrości widzenia jednego oka (zaćma), długotrwałego przysłonięcia jednego oka (np.: z powodu choroby oka, powiek, zmarszczki nakątnej). Do rozwoju zeza w tym mechanizmie może dojść także w stanach ogólnych jak: choroby zakaźne dzieci, urazy głowy, długotrwale działającego stresu, wycieńczenia, zmęczenia psychicznego.

Zez towarzyszący jest stanem gdy występuje stałe odchylenie jednej z gałek ocznych bez względu na zasłonięcie oka. Ze względu na kierunek odchylenia oka zezującego ten typ zeza dzielimy na :

  • zbieżny;
  • rozbieżny;
  • zez ku górze;
  • zez ku dołowi.

Zez towarzyszący z czasem prowadzi do zaburzeń ostrości widzenia w oku zezującym. Mimo że przed wystąpieniem wady oko miało prawidłową zdolność widzenia, z biegiem czasu traci ją, rozwija się niedowidzenie, mogące prowadzić nawet do ślepoty. Wynika to z faktu, iż mózg ma zdolność tłumienia obrazu docierającego z siatkówki oka zezującego. Na siatkówce oka chorego zaczyna pojawiać się tzw. czynnościowy mroczek środkowy, który koresponduje z analogicznym miejscem w siatkówce zdrowej podczas odbioru obrazu. W konsekwencji trwale upośledza to zdolność widzenia.

Leczenie zeza opiera się na:

  1. korekcie wad refrakcji okularami lub soczewkami korygującymi (krótkowzroczność, dalekowzroczność, niezborność);
  2. treningu ćwiczeń fuzji, stosowaniu szkieł pryzmatycznych, które zmieniają kierunek obrazu docierającego do oka zezującego;
  3. działaniu mającym na celu czasowe (nawet do 6 tygodni) wyłączenie z widzenia oka prawidłowego tak, aby w oku zezującym wyćwiczyć prawidłowe widzenie. Zasłania się w tym celu przesłoną jedno ze szkieł w okularach, pozostawiając odsłonięte oko zezujące. Następnie odsłania się oko prawidłowe i ten sam zabieg stosuje na oku zezującym. Metoda ta daje najlepsze efekty u małych dzieci; po 8rż raczej nie udaje się w ten sposób skorygować zeza;
  4. metodach chirurgicznych – przystępuje się do zabiegu operacyjnego dopiero po wyeliminowaniu wady refrakcji. Zabieg polega na ustaleniu prawidłowego napięcia mięśni sterujących gałką, poprzez zmianę ich przyczepu lub skrócenie ich długości.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu