Ortopedia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Badania, Ortopedia


Przebieg artroskopii

  • Zabieg wykonywany jest w warunkach sterylnych – w sali operacyjnej w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W zależności od stawu poddawanego badaniu, pacjenta układa się w odpowiedniej pozycji np. w najczęstszym zabiegu artroskopii stawu kolanowego kończyna dolna jest uniesiona i zgięta w stawie.
  • Skórę okolicy stawu przemywa się środkiem dezynfekującym, a następnie obkłada sterylnymi serwetami chirurgicznymi. Czasami zakłada się odpowiednią opaskę uciskową powyżej badanego stawu (na ile jest to możliwe). Opaska ta uciska naczynia krwionośne, zmniejszając napływ krwi do tkanek położonych poniżej opaski i w ten sposób pomaga w zmniejszeniu ewentualnego krwawienia podczas zabiegu.
  • Następnie lekarz nacina skórę w obrębie stawu (w przypadku każdego stawu są to odpowiednie punkty, przez które można bezpiecznie wykonać to badanie) i wprowadza do jego wnętrza kaniulę - rurkę z artroskopem, który składa się z światłowodu i układu optycznego. Jest to specjalne, giętkie urządzenie o średnicy kilkumilimetrowej, z zamontowaną mikrokamerą, dzięki której zespół przeprowadzający badanie, ogląda struktury badanego stawu na monitorze.
  • Przez kaniulę do stawu wprowadzany jest roztwór soli fizjologicznej, który pomaga w zobrazowaniu poszczególnych elementów badanego stawu.
  • Lekarz przy pomocy artroskopu i wykonywanych nim ruchów ogląda poszczególne elementy stawu (między innymi chrząstki stawowe, błonę maziową, więzadła, łąkotki, mięśnie). Do tego momentu badanie to nazywane jest artroskopią diagnostyczną.
  • Jeśli istnieją wskazania, lekarz wprowadza za pomocą nacięć w obrębie stawu odpowiednie miniaturowe narzędzia chirurgiczne, dzięki którym może wykonać zabiegi terapeutyczne (np. wycięcie niestabilnych fragmentów chrząstki, wycięcie lub naprawa łąkotki, usunięcie zrostów, opracowanie uszkodzonej chrząstki, usunięcie ciał obcych, usunięcie narośli, odtworzenie chrząstki, usunięcie przerośniętej błony maziowej). Wówczas mówimy o artroskopii terapeutycznej.
  • Podczas artroskopii jeśli istnieje taka potrzeba można podawać leki dostawowo.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu