Ortopedia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Ortopedia

Ból biodra jest częstym, uciążliwym objawem, który utrudnia prawidłowe poruszanie się i znacznie wpływa na jakość życia. Dolegliwości bólowe może powodować wiele przyczyn. Jedną z najczęstszych jest choroba zwyrodnieniowa, która nieleczona prowadzi ostatecznie do zniszczenia stawu i konieczności wszczepienia endoprotezy.

Staw biodrowy – wiadomości podstawowe

Staw biodrowy łączy kość miedniczną z kością udową. Powierzchnie stawowe stanowią: pokryta warstwą chrząstki powierzchnia księżycowata panewki (która utworzona jest przez kości miednicy) oraz głowa kości udowej. W skład stawu wchodzą także: torebka stawowa oraz wzmacniające ją więzadła. Torebka stawowa jest krańcowo napięta w pozycji stojącej, natomiast maksymalnie rozluźniona przy zgięciu, odwiedzeniu i nieznacznej rotacji na zewnątrz. Jest to staw kulisty panewkowy, a możliwe do wykonania w tym stawie ruchy to: zgięcie, prostowanie, odwodzenie, przywodzenie oraz rotacja do wewnątrz i na zewnątrz.

Najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych w okolicy stawu biodrowego

Dolegliwości bólowe stawów biodrowych mogą wiązać się z procesami chorobowymi, toczącymi się w stawie (procesy zapalne, zwyrodnieniowe, urazy, choroby nowotworowe), w strukturach otaczających staw lub w innych okolicach ciała, z których ból jest rzutowany na staw biodrowy. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego;
  • martwica głowy kości udowej;
  • zapalenie ścięgien;
  • choroba reumatyczna z zajęciem stawów biodrowych;
  • złamanie szyjki kości udowej;
  • zmiany zwyrodnieniowe w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa;
  • procesy chorobowe toczące się w miednicy mniejszej (np.: nowotwory tkanek miękkich i narządów wewnętrznych np. pęcherza czy też przerzuty raka prostaty) lub jamie brzusznej (np.: przepukliny, guzy narządów wewnętrznych, przewlekłe procesy zapalne).

Zazwyczaj dokładnie zebrany wywiad oraz badanie podmiotowe przeprowadzone przez lekarza ortopedę, umożliwiają wstępne ustalenie przyczyny (np. ból w okolicy pachwiny, promieniujący do kolana najczęściej związany jest z chorobą zwyrodnieniową; bocznie w obrębie stawu biodrowego pojawia się zaś ból towarzyszący zapaleniu kaletek okołokrętarzowych – są to włókniste struktury amortyzujące, zlokalizowane w miejscu gdzie ścięgno jest przytwierdzone do kości).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu