Ortopedia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Ortopedia

Dolegliwości bólowe kręgosłupa, szyi czy okolicy barku są w stanie skutecznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie człowieka. Przyczyny są bardzo różnorakie w zależności od struktur, które objęte są zmianami chorobowymi.

Warto wiedzieć jak w prosty sposób radzić sobie z uciążliwymi bólami barku i karku oraz poznać kilka głównych przyczyn, leżących u podłoża tychże dolegliwości.

Bóle barku

Zespół bolesnego barku
jest to ogólna nazwa schorzeń, mających różną etiologię, lecz wspólną cechę – samoistny, przewlekły ból w okolicy stawu barkowego. W zależności od przyczyny może mieć on różny charakter; pojawia się nagle lub narasta powoli i stopniowo, prowadząc z czasem do unieruchomienia barku (całkowitego lub częściowego). Ból rozwija się często w nocy i nie pozwala spać. Nasilać go mogą ruchy w stawie barkowym (czynne lub bierne), a takie cechy jak opuchlizna, deformacja i zaniki mięśniowe o konkretnej lokalizacji mogą już w znacznym stopniu wskazywać na przyczynę. Czynniki etiologiczne powodujące zespół bolesnego barku możemy podzielić na okołostawowe, stawowe oraz rzutowane (wtedy gdy staw barkowy jest zdrowy, a ból to wynik patologii w obrębie innych organów i tkanek).

  • Przyczyny okołostawowe to zwapnienie ścięgien, zapalenie ścięgien i torebki stawowej, a także wszelkie stany zapalne toczące się w sąsiedztwie stawu.
  • Jeśli chodzi o sam staw (przyczyny stawowe) to może on być zaatakowany przez chorobę o nazwie reumatoidalne zapalenie stawów; ból jest też wynikiem zniekształcenia stawu z powodu przebytego urazu lub w przebiegu choroby zwyrodnieniowej. Niejednokrotnie występuje kilka schorzeń wyżej wymienionych jednocześnie.
  • Ból barku niekoniecznie oznacza chorobę stawu barkowego. Tak zwany „rzutowany ból” odczuwany w barku może powstać w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa (a dokładnie jego odcinka szyjnego), a nawet towarzyszyć takim schorzeniom jak: wrzód dwunastnicy, zapalenie pęcherzyka żółciowego, ropień podprzeponowy, czy choroby płuc (gruźlica, nowotwór).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu