Ortopedia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Ortopedia

Bóle pleców są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza rodzinnego. Szacuje się, że około 80% ludzi przynajmniej raz w życiu dotyka „ból krzyża”. Jakie więc mogą być przyczyny jego pojawienia się i jak można sobie z nimi radzić?

Bóle pleców mogą pojawiać się w każdym odcinku, od szyi po kość krzyżową, jednak najczęściej mamy do czynienia z bólami dolnego odcinka – lędźwiowego i krzyżowego.

Jest szereg czynników, które predysponują do pojawienia się tych dolegliwości:

  • wady wrodzone kręgosłupa;
  • wady postawy;
  • siedzący tryb życia;
  • nadwaga;
  • ciężka praca fizyczna;
  • uprawianie kulturystyki.

W medycynie istnieje pojęcie „zespół bólu krzyża” opisujący zespół objawów bólowych w obrębie kręgosłupa. Tradycyjnie dzieli się go na zespół ostry (trwający poniżej trzech miesięcy) i przewlekły (powyżej 3 miesięcy). W 90% bóle te mają charakter „mechaniczny”, powstają w następstwie urazów, przeciążenia. Pozostałe 10%, o charakterze „nie-mechanicznym” mogą być różnego pochodzenia (zapalenia kręgu, przepuklina krążka międzykręgowego, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), nowotwory rdzenia kręgowego, kręgosłupa, przerzuty nowotworowe do kręgosłupa, choroby przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, tętniak rozwarstwiający aorty brzusznej).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu