Bóle kolana można podzielić na ostre i przewlekłe, o lokalizacji miejscowej oraz bóle rzutujące, a także o charakterze zapalnym i niezapalnym. Problem bolesnego kolana dotyka ludzi w każdej populacji, choć w wyższych grupach wiekowych jego częstość znamiennie się zwiększa (także ze względu na postępujące w stawie wraz z upływem czasu zmiany degeneracyjne). Profilaktyka i leczenie bólu kolana jest jednym z ważniejszych zadań lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy specjalistów z zakresu ortopedii.
Jak wygląda i funkcjonuje staw kolanowy?
Staw kolanowy łączy udo z golenią. Powierzchnie stawowe tworzą: kłykcie kości udowej i kłykcie kości piszczelowej (strzałka jest zredukowana, a tym samym nie pełni w stawie istotnych funkcji), pokryte warstwą tkanki chrzęstnej (tzw. chrząstką stawową). W skład stawu kolanowego wchodzą także: łąkotki, rzepka, więzadła, torebka stawowa, błona maziowa. Nietrudno się domyślić, że stany chorobowe lub urazy którejkolwiek z tych struktur, prowadzą do bólu w okolicy kolana.
Staw kolanowy jest odmianą stawu zawiasowego. Możliwe są w jego obrębie ruchy zgięcia, prostowania, obrotowe. Położeniem prawidłowym tego stawu jest pozycja wyprostowana. Natomiast najmniejsze napięcie w torebce stawowej obserwuje się przy lekko ugiętym kolanie (o 25 stopni). Taką też pozycję najczęściej przyjmują osoby, u których w kolanie toczą się procesy zapalne.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu