Ortopedia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Ortopedia


Jaka jest diagnostyka w przypadku kolana?

Diagnostyka bólu kolana opiera się przede wszystkim na wywiadzie oraz badaniu fizykalnym pacjenta (zazwyczaj lekarz na podstawie tych danych potrafi stwierdzić, jaka jest prawdopodobna przyczyna dolegliwości). W szczególnych przypadkach (przy urazie w wywiadzie, poprzednio udokumentowanych chorobach, obciążeniach rodzinnych chorobami nowotworowymi kości, chorobach ogólnoustrojowych, w których dochodzi do zajęcia stawów) lekarz zleca dodatkowo badania obrazowe, np.: RTG kolana, USG, bądź rezonans magnetyczny (ten ostatni umożliwia dokładną ocenę struktur stawu).

Leczenie

Leczenie zawsze musi poprzedzać diagnostyka. W przypadku zmian przeciążeniowych wystarczy modyfikacja niektórych nawyków, związanych np. z pracą czy sportem (ale bez ograniczania aktywności – co także nie służy dobrze stawom kolanowym), ewentualnie farmakoterapia w postaci doustnych środków przeciwbólowych (np. paracetamolu lub leków niesterydowych przeciwzapalnych – uwaga: leki te niekorzystanie wpływają na śluzówkę żołądka, wymagają stosowania osłon w postaci np. omeprazolu) albo maści o działaniu miejscowym.

W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych konieczne bywają dostawowe iniekcje sterydów, które mają silne miejscowe działanie przeciwzapalne. W przypadku urazów i postępujących zmian zwyrodnieniowych alternatywą stają się zabiegi chirurgiczne (np. płukanie stawu, protezowanie stawu, nakłucie z odbarczeniem z płynu wysiękowego).

Co można zrobić samemu dla stawów, czyli profilaktyka

Należy pamiętać o tym, żeby nie przeciążać nadmiernie stawów kolanowych, sporty uprawiać z umiarem, a ciężary dźwigać stopniowo. Warto często korzystać z basenu i roweru, a dietę wzbogacać o warzywa, witaminy i ryby. Należy także korygować płaskostopie (odpowiednie buty, wkładki), wady postawy (gimnastyka korekcyjna) oraz leczyć stany zapalne w organizmie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu