Ortopedia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Ortopedia

Dzięki protezom wiele tysięcy osób dotkniętych różnymi schorzeniami kości i stawów, ograniczających do tej pory ich codzienną aktywność fizyczną, ma szansę na powrót do normalnego życia, bez towarzyszącego bólu.

Endoprotezy stawów są to wykonane z odpowiednich metali, ceramiki lub tworzywa sztucznego elementy, umieszczane w miejscu stawu, zniszczonego przez chorobę czy uraz. Zabieg wszczepienia, czyli implantacji endoprotezy nazywamy endoprotezoplastyką i wykonywany jest w sterylnych warunkach sali operacyjnej, przy znieczuleniu ogólnym pacjenta. Zbiegi te wykowane są w różnym wieku, zarówno u dzieci, jak i osób w wieku starszym. W zależności od rodzaju zastępowanego stawu, typu endoprotezy i stopnia jej używalności, może ona funkcjonować zwykle od kilkunastu, do dwudziestu paru lat. Po tym czasie pacjent może wymagać kolejnego zabiegu operacyjnego, w celu jej wymiany.

Współcześnie implantowane są już endoprotezy, umożliwiające bezinwazyjne wydłużanie kończyny, co jest ogromnym postępem w ortopedii dziecięcej. Pozwala to bowiem na ograniczenie ilości wykonywanych u rosnącego dziecka zabiegów operacyjnych.

W jakich sytuacjach wykonujemy zabieg implantacji endoprotezy?

Endoprotezoplastyka może być konieczna w przypadku:

  • choroby stawów, uniemożliwiającej normalne funkcjonowanie z powodu ograniczenia aktywności ruchowej, bądź odczuwanych dolegliwości bólowych (np. choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby tkanki łącznej, osteoporoza);
  • urazów stawów (np. złamanie szyjki kości udowej, urazy komunikacyjne);
  • wrodzonej choroby stawów (np. nieprawidłowo wykształcone stawy).

Najczęściej wykonuje się protezowanie stawów biodrowych i kolanowych, ale jest to też możliwe w przypadku stawów: łokciowych, barkowych, czy skokowych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu