Ortopedia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Ortopedia

Historia masażu wywodzi się ze starożytności. Początkowo był uzupełnieniem obrzędów religijnych, z czasem stał się częścią medycyny ludowej. Zapoczątkowany w Indiach i rozpowszechniony na cały świat, do dziś stanowi naturalną metodę leczniczą.

Masaż to oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu, przy biernej postawie masowanego. Jest formą fizycznego oddziaływania na organizm ludzki za pomocą bodźców mechanicznych, głównie pod postacią ucisku na tkanki, którego celem jest wywołanie odczynu miejscowego i ogólnego. Masaż leczniczy to masaż, który przyczynia się do poprawy psychofizycznej sprawności chorego. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób z zakresu ortopedii, ginekologii, neurologii, pediatrii i chorób wewnętrznych. Stosuje się go dla złagodzenia sztywności, napięcia i bólu mięśni (zalecany szczególnie sportowcom i osobom pracującym fizycznie), migrenowego i napięciowego bólu głowy oraz bólu lędźwiowo-krzyżowego. Masaż odpręża i pomaga przezwyciężyć stres. Zwiększa dopływ krwi do masowanego miejsca, co przyspiesza proces leczenia. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, uaktywnia przepływ krwi i limfy, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii.

Jak to działa?

Mechanizm działania masażu jest złożony, więc omawiając go, warto osobno przyjrzeć się jego działaniu miejscowemu i ogólnoustrojowemu.

Masaż oddziałuje na następujące tkanki i układy:

  • skóra;
  • tkanka mięśniowa;
  • układ kostno-szkieletowy;
  • układy krwionośny i limfatyczny;
  • układ nerwowy;
  • układ oddechowy i pokarmowy.

Wpływ masażu na skórę

W czasie masażu usuwane są w sposób mechaniczny obumarłe komórki naskórka. Naczynia skórne rozszerzają się, obieg krwi i chłonki ulega przyspieszeniu, przez co poprawia się odżywienie i usuwanie produktów przemiany materii. Dochodzi do poprawy czynności gruczołów łojowych i potowych. Skóra staje się gładka i elastyczna.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu