Ortopedia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Ortopedia

W okresie letnim bardzo popularne są wyjazdy nad jeziora, rzeki, stawy. Często lekkomyślność i brawura doprowadzają do tragicznych wypadków. Nie trzeba chyba wspominać, że najlepiej jest im zapobiegać poprzez rozsądne zachowanie i przewidywanie ewentualnych skutków zachowań, ale nie zawsze niestety tak się dzieje.

Skoki do wody, często bez wcześniejszego dobrego zaznajomienia się ze zbiornikiem, mogą prowadzić do ciężkich uszkodzeń kręgosłupa, rdzenia kręgowego. Efektem, w najgorszych przypadkach może być trwałe inwalidztwo, a nawet śmierć.

Do urazów kręgosłupa i rdzenia kręgowego może dojść nie tylko w przypadku skoków do wody „na główkę”, ale również w trakcie wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości i wszystkich sytuacji w których dochodzi do mocnego urazu działającego na głowę oraz każdy odcinek kręgosłupa.

  • spowodował zaburzenia świadomości;
  • dotyczył górnej połowy ciała, a w szczególności głowy i/lub szyi;
  • spowodował utratę przytomności.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego bardzo często połączone jest z różnego stopnia uszkodzeniem kręgosłupa. W wyniku złamania kręgosłupa i przemieszczenia odłamów kostnych lub w przypadku przemieszczenia krążków międzykręgowych może dojść do ucisku na rdzeń kręgowy. Oprócz ucisku na rdzeń, może dojść do stłuczenia, wstrząśnienia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych rdzenia kręgowego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu