Ortopedia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Ortopedia

Choć słowo nowotwór w większości przypadków bardzo źle się nam kojarzy, to w przypadku nowotworów tkanek miękkich nie powinno tak być. Większa ich część to nowotwory łagodne, wyleczalne, niejednokrotnie stanowiące po prostu problem kosmetyczny.

Nowotwory tkanek miękkich, czyli nowotwory m.in. tkanki mięśniowej, włóknistej, tłuszczowej, czy naczyniowej mogą być zarówno zmianami łagodnymi, jak i złośliwymi. Dokładne mechanizmy ich powstawania nie zostały poznane, sugeruje się natomiast pewne czynniki, zwiększające ryzyko ich rozwoju. Są to:

  • zaburzenia genetyczne;
  • czynniki mechaniczne: blizny po urazach, po oparzeniach;
  • narażenie na promieniowanie jonizujące;
  • narażenie na czynniki chemiczne (np. herbicydy);
  • leczenie immunosupresyjne;
  • wirusy np. HIV.

Zwykle upływa wiele lat od zadziałania danego czynnika, do powstania nowotworu.

Nowotwory złośliwe tkanek miękkich (czyli tzw. mięsaki)

Są rzadką grupą nowotworów (ok. 1% wszystkich nowotworów). Lokalizują się najczęściej w okolicy dużych obszarów tkanek miękkich, najczęściej mięśni (w okolicy uda, pośladków, wokół obręczy barkowej, przestrzeni zaotrzewnowej, okolicach dużych stawów). Dają przerzuty (najczęściej do płuc) oraz mogą powodować wznowy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu