Ortopedia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Ortopedia


Jak się leczy osteoporozę?

Osteoporozę powinno się leczyć. Stosuje się tu zwalczanie czynników ryzyka, leki oraz zapobieganie upadkom. Leczenie i czynne zapobieganie jest wskazane:

  • u osób ze złamaniami niskoenergetycznymi, przy T-score poniżej -2,5;
  • a także u pacjentów z T-score między -1,0 a -2,5 i czynnikami ryzyka choroby oraz w przypadku gdy występuje wysokie ryzyko złamań (>10%).

Ważna jest odpowiednia dieta zapewniająca należyty dowóz wapnia do organizmu (500-1000 mg a nawet do 1500 mg/dzień). Oprócz suplementów diety (związki wapnia), można stosować dietę bogatą w produkty, zawierające ten pierwiastek (np. mleko i jego przetwory, szczególnie żółty ser, ryby, zielone rośliny liściaste). Wskazana jest też suplementacja witaminy D oraz odpowiednia ekspozycja na promienie słoneczne (witamina D jest też syntetyzowana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego), szczególnie ważne w miesiącach letnich. Powinno się także zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną na świeżym powietrzu (można spacerować, zorganizować wycieczkę itp.). W przypadku zaawansowanej osteoporozy pożyteczne są ćwiczenia rehabilitacyjne, np. kinezyterapia.

Do leków stosowanych w leczeniu osteoporozy należą: bisfosoniany (np. ryzedronian, alendronian, ibandronian, zoledronian, ranelinian). Mają one udowodnione działanie zmniejszające resorpcję kostną oraz ochronną przed złamaniami. W trakcie ich stosowania mogą się jednak pojawić nieprzyjemne działania niepożądane, takie jak: bóle brzucha, nudności i wymioty, biegunki lub zaparcia, nadżerki i owrzodzenia błony śluzowej przełyku, żołądka, wysypki skórne, czy bóle mięśni. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ich przyjmowanie: na czczo, popijając czystą wodą i pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej przez ok. 30 minut od przyjęcia leku. Na szczęście dostępne są już nowsze leki o lepszym profilu działania i bezpieczeństwa, które mają mniej działań ubocznych lub można stosować raz na pewien okres czasu (nawet raz na rok). Do innych leków stosowanych w osteoporozie należą: fluorek sodu, kalcytonina, raloksifen, tamoksifen, hormonalna terapia zastępcza oraz leki przeciwbólowe.

Kontrolę osteoporozy i skuteczności jej leczenia powinno się wykonywać co ok. 12 miesięcy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu