Do złamań patologicznych nie dochodzi w zdrowych kościach. Pojęciem tym określa się złamanie, do którego doszło w kości wcześniej zmienionej chorobowo. Bardzo często pomimo istniejącego złamania nie występują objawy bólowe. Do złamań patologicznych może dochodzić w różnych chorobach wrodzonych i nabytych, z czego najczęściej spotyka się je w takich schorzeniach jak:
Bardzo często do złamań patologicznych dochodzi właśnie w obrębie kręgosłupa, szczególnie w przypadku przerzutów nowotworowych i zespołach przebiegających z uogólnionym zanikiem kostnym (np. osteoporoza). Najczęstszymi nowotworami, dającymi przerzuty do kości są m.in. rak prostaty, rak płuca i rak piersi, rak jajnika, rak nerki, rak tarczycy, rak żołądka.
Zwykłe złamania powstające w wyniku urazów dają silne dolegliwości bólowe. W patologicznie zmienionych kręgach bardzo często dochodzi do stopniowego uszkadzania struktury kostnej i wykazanie złamań kręgosłupa na zdjęciu RTG jest nierzadko dużym zaskoczeniem. Często jedynymi objawami mogą być trwające od pewnego czasu bóle w okolicy kręgosłupa. Do złamań patologicznych może dochodzić w czasie codziennych czynności, takich jak wstawanie z łóżka, siadanie itp. Najczęściej dochodzi do złamań kręgów na styku odcinka piersiowego i lędźwiowego.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu