Ortopedia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Ortopedia

Do złamań dochodzi w wyniku urazu, zadziałania siły która jest większa niż wytrzymałość danej kości. Złamania patologiczne, różnią się tym, iż do złamania dochodzi bez uchwytnego urazu lub w przypadku gdy złamanie jest niewspółmierne do siły zaistniałego urazu.

Do złamań patologicznych nie dochodzi w zdrowych kościach. Pojęciem tym określa się złamanie, do którego doszło w kości wcześniej zmienionej chorobowo. Bardzo często pomimo istniejącego złamania nie występują objawy bólowe. Do złamań patologicznych może dochodzić w różnych chorobach wrodzonych i nabytych, z czego najczęściej spotyka się je w takich schorzeniach jak:

  • osteoporoza;
  • nowotwory łagodne i złośliwe kości;
  • przerzuty do kości nowotworów innych narządów;
  • zapalenia kości;
  • torbiele kości;
  • szpiczak mnogi;
  • choroba Pageta;
  • gruźlica kości.

Bardzo często do złamań patologicznych dochodzi właśnie w obrębie kręgosłupa, szczególnie w przypadku przerzutów nowotworowych i zespołach przebiegających z uogólnionym zanikiem kostnym (np. osteoporoza). Najczęstszymi nowotworami, dającymi przerzuty do kości są m.in. rak prostaty, rak płuca i rak piersi, rak jajnika, rak nerki, rak tarczycy, rak żołądka.

Zwykłe złamania powstające w wyniku urazów dają silne dolegliwości bólowe. W patologicznie zmienionych kręgach bardzo często dochodzi do stopniowego uszkadzania struktury kostnej i wykazanie złamań kręgosłupa na zdjęciu RTG jest nierzadko dużym zaskoczeniem. Często jedynymi objawami mogą być trwające od pewnego czasu bóle w okolicy kręgosłupa. Do złamań patologicznych może dochodzić w czasie codziennych czynności, takich jak wstawanie z łóżka, siadanie itp. Najczęściej dochodzi do złamań kręgów na styku odcinka piersiowego i lędźwiowego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu