Ortopedia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Ortopedia

Skręcenie stawu to dość częsty uraz, którego jednak nie powinniśmy bagatelizować. Nieprawidłowe postępowanie pierwotne w takim stanie może wywołać konsekwencje w przyszłości, w postaci przedwczesnego zużycia stawu i związanych z tym dolegliwości.

Skręceniem nazywamy uraz, polegający na przekroczeniu zakresu ruchomości stawu, następstwem czego może być uszkodzenie jego struktur składowych (więzadeł, torebki stawowej, chrząstki stawowej) zwykle bez uszkodzenia kości. Inaczej mówiąc, wskutek skręcenia dochodzi do uszkodzenia (zmiażdżenia, stłuczenia) tkanek otaczających. W zwichnięciu natomiast, które nie raz mylone jest ze skręceniem, dochodzi to utraty prawidłowego ułożenia powierzchni stawowych względem siebie.

Przyczyny

Do skręceń doprowadzają nawet błahe i niegroźne wydawałoby się sytuacje:

  • poślizgnięcie, upadek;
  • nieodpowiednie stawianie stóp przy chodzeniu po nierównym terenie;
  • nadmierne obciążenie stawów (nadwaga, otyłość);
  • wypadki komunikacyjne (skręcenie stawów kręgosłupa);
  • nieprawidłowe obuwie (np. na wysokim obcasie) lub niedostosowane obuwie do wykonywanych ćwiczeń (niestabilizujące kostki);
  • brak rozgrzewki przed wykonywaniem intensywnych ćwiczeń.

Najczęściej skręceniom ulegają stawy: skokowy (potocznie skręcenie kostki), międzypaliczkowe palców oraz stawy nadgarstka.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu