Ortopedia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Ortopedia

Do urazów głowy może dojść w zasadzie w trakcie uprawiania każdego sportu, zarówno na szczeblu zawodowym jak i amatorskim. Najbardziej narażone na urazy są osoby uprawiające sporty kontaktowe, jak karate, boks itp., ale również każdy inny sport, w tym kolarstwo, narciarstwo, sporty motorowe i wiele innych, niosą ryzyko urazów, nierzadko urazów niebezpiecznych dla zdrowia i życia.

Skala uszkodzeń może być bardzo zróżnicowana, w zależności od siły urazu i jego mechanizmu, skutkami może być zwykły siniak, rana, ale również wstrząśnienie mózgu lub nawet bardziej zaawansowane uszkodzenia centralnego systemu nerwowego.

Należy na wstępie powiedzieć, że żaden uraz głowy nie powinien być lekceważony, ponieważ brak objawów po urazie nie świadczy o nieistnieniu zmian pourazowych w centralnym układzie nerwowym.Bardzo ważne w początkowej ocenie skutków urazu jest przytomność poszkodowanego. Urazy, które zaszły bez utraty przytomności oraz nie występują inne objawy takie jak niepamięć, senność, nudności, wymioty, zazwyczaj nie pociągają za sobą niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji, dobrze natomiast skonsultować się z lekarzem, a na pewno nie wolno kontynuować uprawiania sportu i nie pozostawać bez opieki. Jeżeli w trakcie urazu doszło do utraty przytomności zawsze należy wezwać pogotowie ratunkowe. Jeżeli utrata przytomności jest chwilowa, po odzyskaniu świadomości występują problemy z pamięcią oraz nie ma innych zaburzeń neurologicznych najczęściej jest to skutek wstrząśnienia mózgu. W takiej sytuacji po okresie obserwacji pacjent zostanie wypisany do domu. Należy pamiętać, aby nie zwlekać z wezwaniem pogotowia lub lekarza na miejsce wypadku, ponieważ w chwili utraty przytomności nie wiemy czy jest ona chwilowa czy trwała, a nawet jeżeli jest chwilowa, tylko lekarz może przeprowadzić odpowiednie badania oceniające sprawność układu nerwowego i zdecydować o dalszym postępowaniu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu