Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Pediatria

Pokarm jest jedną z podstawowych potrzeb życiowych każdego człowieka. Co jeśli ta potrzeba jest jednocześnie źródłem przykrych doznań ze strony różnych narządów? Przyczyną wymiotów, biegunek, nieżytu nosa, obrzęku krtani, zmian skórnych, objawów astmatycznych po spożyciu posiłku, może być właśnie alergia pokarmowa.

Istotą alergii pokarmowej jest nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu na pokarm, który u zdrowego człowieka tej reakcji nie wywołuje. Osoby cierpiące na alergię pokarmową cechuje pewna predyspozycja genetyczna do rozwoju chorób atopowych. Po ekspozycji na powszechnie występujące antygeny, dochodzi u nich do nadmiernego wytwarzania immunoglobuliny IgE, powstawania swoistych przeciwciał i rozwoju objawów alergii. Może ona wystąpić w każdym wieku, również u ludzi dorosłych, ale najczęściej pojawia się u dzieci, a zwłaszcza u niemowląt.

Jakie są objawy alergii?

Objawy kliniczne nadwrażliwości są bardzo różnorodne. Mogą występować w postaci reakcji natychmiastowej lub opóźnionej, mogą dotyczyć tylko jednego narządu, bądź całego układu. Najczęstsze objawy chorobowe alergii pokarmowej dotyczą układu pokarmowego i skóry i są to:

  • biegunki, wymioty, zaparcia, ulewania, kolki, bóle brzucha, wzdęcia, stolce z krwią, niechęć do jedzenia;
  • wypryski, pokrzywki, obrzęki na skórze;
  • objawy ze strony układu oddechowego – nieżyt nosa (czyli inaczej katar), zapalenie ucha, krtani, oskrzeli;
  • zespół objawów alergicznych jamy ustnej – świąd, obrzęk języka, pieczenie błony śluzowej jamy ustnej w czasie jedzenia świeżych owoców i warzyw;
  • wstrząs anafilaktyczny – najgroźniejszy objaw alergii przejawiający się m.in. znacznym obniżeniem ciśnienia tętniczego, potami, niewyczuwalnym tętnem, zblednięciem, świądem dłoni, stóp i całego ciała, a nawet utratą przytomności. Objawy wstrząsu anafilaktycznego pojawiają się gwałtownie, po ekspozycji na alergen i równie gwałtownie mijają (samoistnie lub pod wpływem leczenia).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu