Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Pediatria

Ciemieniucha jest problemem pojawiającym się najczęściej w 3-4 tygodniu życia dziecka. Rodzice, często zaniepokojeni są brzydko wyglądającymi, żółtymi łuskami na skórze głowy. Skąd się one biorą i jak sobie z nimi radzić?

Ciemieniucha jest zapaleniem skóry głowy, występującym u niemowląt i charakteryzującym się nadmiernym wydzielaniem gruczołów łojowych. W przebiegu schorzenia dochodzi do nadmiernego rogowacenia i tworzenia grubych blaszek złuszczonego naskórka, który pokryty jest z zewnątrz wydzieliną gruczołów łojowych. Głównie lokalizuje się na owłosionej skórze głowy, ale może pojawić się też za uszami i na brwiach.

Rodzice często obawiają się o zdrowie dopiero co narodzonego dziecka, należy jednak powiedzieć, że ciemieniucha przy odpowiedniej pielęgnacji skóry, nie jest niebezpieczna. Dziecko nie odczuwa bólu, świądu, ani żadnych innych dolegliwości. Odpowiednie dbanie o skórę i higienę maluszka, jest zazwyczaj wystarczające w leczeniu tej przypadłości.

Jak radzić sobie z problemem?

Z ciemieniuchą można poradzić sobie zarówno przy pomocy preparatów leczniczych, jak również istnieje wiele tzw. „domowych sposobów”.

  • Jeżeli łusek jest niewiele, czasem wystarcza codzienne mycie główki szamponem dla dzieci i szczotkowanie głowy specjalnymi szczoteczkami z delikatnym włosiem.
  • Można smarować główkę noworodka oliwką (przeznaczoną dla dzieci); zwykle wystarcza wykonanie tego na kilka, kilkanaście minut przed kąpielą, a w przypadku cięższych postaci, można główkę nasmarować oliwką nawet kilka godzin przed kąpielą lub nawet na całą noc (czasem poleca się również nakładanie na główkę dziecka bawełnianej czapeczki na ten czas); niektórzy polecają również stosowanie wazeliny.
  • Można do mycia głowy używać namoczonych w ciepłej wodzie otrąb, które działają zmiękczająco na łuski i łagodząco na skórę dziecka.
  • W aptekach można kupić specjalne preparaty w postaci oliwek, czy kremów zawierających z jednej strony substancje działające natłuszczająco i przyśpieszające odwarstwianie łusek, z drugiej zaś zmniejszające wydzielanie łoju przez gruczoły dziecka.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu