Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Pediatria

Każda widoczna deformacja, szczególnie w obrębie twarzoczaszki jest ogromnym problemem nie tylko dla dziecka, ale również dla jego rodziców i najbliższych. Ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie problemu, by nie dopuścić do rozwinięcia się powikłań.

Kraniosynostoza (craniosynostosis) jest to stan nieprawidłowego ograniczenia objętości czaszki, spowodowany przedwczesnym zarośnięciem szwów czaszkowych. Występuje z częstością około 1 na 2000 żywych urodzeń dzieci. Może występować jako wada izolowana, bądź jako składowa zespołu wad wrodzonych.

U dzieci zdrowych mózg rośnie we wszystkich kierunkach w sposób równomierny, natomiast w przypadku kraniosynostozy, w której jeden, bądź więcej szwów przedwcześnie zarasta, uniemożliwiony zostaje proporcjonalny wzrost tkanki mózgowej. Rozwija się więc ona silniej w stronę, gdzie nie ma ucisku i tym samym przyczynia się do deformacji tego obszaru twarzoczaszki. Czaszka przybiera wówczas różne, niejednokrotnie dziwaczne kształty (np. wąska podłużna głowa, głowa trójkątna), co jest ogromnym problem nie tylko zdrowotnym, ale i psychologicznym dla rosnącego dziecka i jego rodziców, opiekunów. Kształt czaszki i nazwa kraniosynostozy będzie uzależniona od szwu, który przedwcześnie zarasta (np. kraniosynostoza strzałkowa, wieńcowa). Najczęściej schorzenie dotyczy jednego ze szwów czaszkowych.

Przyczyny

Czaszka dziecka zbudowana jest z pięciu kości, połączonych ze sobą za pomocą szwów. Prawidłowo szwy zarastają z momentem zakończenia wzrostu tkanki mózgowej. Natomiast w przypadku kraniosynostozy szwy zarastają w ciągu kilku miesięcy od urodzenia, a nawet są już zarośnięte przy porodzie. Przyczyny tego stanu nie są do końca poznane. Wymienia się następujące przyczyny mogące mieć w tym udział:

  • genetyczne;
  • wady wrodzone (np. zespół Saethre-Chotzena, zespół Crouzona, zespół Aperta);
  • zaburzenia metaboliczne;
  • narażenie na czynniki szkodliwe (palenie papierosów, spożywanie alkoholu, czy stosowanie narkotyków podczas ciąży).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu