Więcej o dzieciach w serwisie

Pediatria


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Pediatria

Dojrzewanie jest procesem, który prowadzi do przemiany chłopców i dziewczynek w pełni fizjologicznie rozwiniętych ludzi. Jest to proces zachodzący nie tylko w sferze fizycznej, ale również psychicznej.

Ogromne zmiany jakie następują w organizmie w dość szybkim tempie, z burzą hormonalną w tle, nie są łatwym okresem w życiu. Dlatego lepsze jego poznanie i zrozumienie, może ułatwić przejście przez ten czas, zarówno nastolatkom, jak i ich rodzicom.

Ogólnie proces dojrzewania polega na: zmianie wyglądu ciała z dziecięcego, na męski lub kobiecy, dojrzewaniu psychicznemu oraz stopniowemu rozpoczynaniu się owulacji u dziewcząt i produkcji plemników u chłopców (co ma na celu osiągnięcie zdolności do rozmnażania). Wszystko to dzieje się pod wpływem gwałtownych zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie nastolatków.

Dojrzewanie dziewczynek

Dziewczynki rozpoczynają proces dojrzewania około 10-12 roku życia. Charakterystyczne zmiany zachodzące u nich w tym okresie to:

  • zmiana proporcji ciała – poszerzenie miednicy, stopniowy rozwój piersi, rozwój podskórnej tkanki tłuszczowej, najbardziej zaznaczony w okolicy bioder, zmiana rysów twarzy na kobiece;
  • rozwój owłosienia typu kobiecego – w okolicy narządów płciowych oraz pod pachami;
  • pierwsza miesiączka (menarche) – występuje między 10 a 16 rokiem życia (w Polsce najczęściej 12-13 r.ż.); wpływ na czas jej wystąpienie mają zarówno czynniki genetyczne jak również środowiskowe (najczęściej menarche występuje w okresie pełnej zimy lub pełnego lata). Zazwyczaj w początkowym okresie miesiączki są nieregularne, bardzo często bezowulacyjne i towarzyszy im różnego stopnia dyskomfort. Z czasem, organizm unormowuje czynność hormonalną, cykle stają się regularniejsze i w większości towarzyszy im owulacja (jajeczkowanie).

Po zakończeniu procesu dojrzewania, ciało dziewczynek przybiera wygląd charakterystyczny dla dojrzałej kobiety, a organizm jest zdolny do rozmnażania pod względem fizjologicznym.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu